Křesťanská odborová koalice stávku podporuje

8. prosince 2010 Události Autor: Filip Breindl

Podle údajů Českomoravské konfederace odborových svazů se do dnešní stávky proti krácení mzdových prostředků zaměstnancům veřejné sféry zapojilo přes 120 tisíc lidí, pracovníků škol, školních jídelen, soudů či zdravotnických zařízení. Předseda menšího svazu Křesťanská odborová koalice Alois Anton nám v rozhovoru řekl, že s protestem souhlasí.

Potvrdil také, že členové organizace, pokud jsou zaměstnanci veřejného sektoru, dnes přerušili práci. O stanovisku jím vedeného svazu odborová centrála podle jeho slov ví - o podpoře ji ujistil dopisem. Námitky proti vládním škrtům zakládá Alois Anton nejen na snížení mzdových prostředků, ale zvláště na jeho kombinaci se změnou tarifů: "Těch deset procent se umí vypočítat. Ale pokud vláda k tomu ještě určí změnou tarifních tabulek zcela jiný systém odměňování, nikdo neví, za co bude dělat, nikdo neví, kdo bude jakým oblíbencem svého zaměstnavatele," naznačuje šéf křesťanských odborů, že o platu zaměstnanců mají nově ve větší míře rozhodovat jejich bezprostřední nadřízení.

Křesťanská odborová koalice se hlásí k uplatňování křesťanských principů v pracovních záležitostech. Její předseda Alois Anton uznává potřebu šetření ve státních financích, podle něj je ale nesprávné, že většina opatření dopadne zejména na řadové zaměstnance: "Kdyby se někdo podíval na státní správu od vrcholových manažerů dejme tomu po krajské orgány, pak by zjistil, že na těchto místech sedí mnoho a mnoho zbytečných úředníků a tady je možno hledat úspory," řekl Proglasu Alois Anton.  (audio MP3)řekl Proglasu Alois Anton.

Vláda zatím nerozhodla o tom, zda se snížení mzdových prostředků bude týkat i duchovních registrovaných církví, jak doporučuje ministerstvo práce a sociálních věcí. "Tím, že nese evangelium Kristovo, že zvěstuje Krista, to v podstatě brání tomu, aby duchovní sahal k nějakým nátlakovým akcím, aby stávkoval, aby se dožadoval svých práv," poznamenal k tomu předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml, (audio MP3)poznamenal k tomu předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml, který spolu s dalšími členy předsednictva v nedávném otevřeném dopisu vládě, parlamentu a veřejnosti shrnul problémy související s tím, že kvůli nedořešeným majetkovým otázkám mezi státem a církvemi trvá výplata duchovenských platů ze státního rozpočtu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony