Křesťanka a matka Asia Bibiová je na svobodě

Křesťanka a matka Asia Bibiová je na svobodě, soudcům, právníkům i její rodině ale hrozí nebezpečí
31. října 2018 Události Autor: Alžběta Havlová

Po osmi letech dnes pákistánský Nejvyšší soud propustil na svobodu křesťanku a matku Asii Bibiovou. Ta byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Dnešní rozhodnutí vyvolalo řadu protestů mezi islámskými fundamentalisty.

       "Zpráva je to výborná, ale my jsme v tom stále velmi opatrní. Je zde totiž pořád otázka bezpečnosti jak rodiny, tak všech blízkých – právníků a soudců,“ řekla Proglasu ředitelka národní kanceláře papežské nadace ACN Slovensko  - Pomoc trpiaciej Cirkvi (ACN -  Aid to the Church in Need, u nás známé jako Kirche in Not - pozn.red.), která Asii dlouhodobě podporuje a pomáhá. „Můžeme je obdivovat za jejich velkou odvahu, protože fundamentalisti v Pákistánu neustále vyhrožují. Víme, že právníci a soudci Asie Bibiové jsou vystaveni hrozbě uskutečnění těchto výhružek a násilí, kterou islamisti slibují jak v ulicích, tak na sociálních sítích,“ vysvětluje Martina Hatoková. Statečnost soudců ocenil i biskup Václav Malý, který na svém Facebooku napsal: „Buďme vděčni, že žijeme ve svobodném státě, i když jistě není bez stínů.“

       "Jsem velmi šťastná a děkuji Bohu," řekla jen pár minut po zveřejnění rozhodnutí soudu dcera Asie Bibiové, osmnáctiletá Eisham Ashiq. Pro mezinárodní papežskou nadaci ACN - Aid to the Church in Need dodala: "Je to úžasný moment. Nemůžu se dočkat, kdy obejmu svou mámu v kruhu celé rodiny. Děkuji Bohu, že vyslyšel naše modlitby." K osvobození se vyjádřil i Ashiq Masih, manžel propuštěné: "Mám velkou radost z těchto úžasných zpráv. Bůh vyslyšel naše modlitby i modlitby obrovského množství lidí, kteří prosili o propuštění Asie Bibi během všech těch let utrpení a nejistoty." Rodina Asie Bibi čekala na zveřejnění rozhodnutí soudu od 8. října 2018. Za propuštění Asie Bibiové se modlila řada křesťanských společenství po celém světě včetně papeže Františka. Stala se totiž první ženou, která byla odsouzena k smrti podle kontroverzních pákistánských zákonů o rouhání. 

       Sílu modlitby zdůraznila i Martina Hatoková: „Síla modlitby mnohých křesťanů a konkrétní aktivity můžou vést k tomu, že se dnes od rána můžeme radovat z toho, že je Asia Bibiová na svobodě. Kdybychom se nemodlili – což je naše největší zbraň, nemusíme být právníci, nemusíme mít zbraně – nic z toho by nebylo. Bohu a lidem děkujeme,“ uzavírá Hatoková.   

        Křesťané tvoří v Pákistánu přibližně 2,2 procenta obyvatelstva, většina obyvatelů se hlásí k islámu. Osvobození Asie Bibiové je tak podle ACN odkazem naděje pro všechny utlačené a trpící menšiny.

Audio záznam naleznete zde:

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony