Kostel svatého Jakuba v Brně se otevře nejdřív v říjnu

25. července 2015 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Po dlouhé době nebudou brněnští farníci od svatého Jakuba slavit jeho dnešní svátek ve svém kostele. Ten je totiž od ledna uzavřený kvůli opravám."Bohoslužbu budeme mít u svatého Tomáše. Liturgie bude svatojakubská, ale to je všechno. Víc nemůžeme tentokrát lidem nabídnout," řekl Proglasu místní farář a brněnský děkan Václav Slouk.

Rekonstrukce gotické památky nyní vstupuje do své druhé poloviny. Řemeslníci zatím zajistili statiku a vyměnili elektroinstalaci. Právě ta byla jedním z hlavních důvodů, proč se s opravami letos v lednu začalo. Hotový je z velké části oltář a ze dvou třetin také výmalba. Obrazy a sochy jsou v péči restaurátorů, v plánu je začít s prací na mramorové výzdobě a chórových lavicích. "Kostel bude zpřístupněn někdy v říjnu, datum neznáme," uvedl Slouk. "Bratřím evangelíkům jsem říkal, že se jim v té době chrám bude zvlášť líbit. Nebudou tam totiž obrazy a sochy," dodal s nadsázkou.

Rok 2015 už je zaznamenán na stropě nad oltářem, kam se píší význačná data v historii kostela. Naposled to byla výmalba v roce 1969. Daleko větší rekonstrukci zažila stavba v roce 1938, pracovalo se při ní venku i uvnitř. "Skončila ale těsně před začátkem války, která přinesla škody, takže se muselo začít znovu," vysvětlil Slouk. V současnosti se připravuje muzeální expozice - na kůru bude zřejmě místo věnované hudbě, ve věži by měla být multimediální prezentace, návštěvníci budou moci nahlédnout také do krovu. Úplný provoz svatého Jakuba čeká od dubna příštího roku.

"To nejvzácnější, co se v současnosti restauruje, je plastika Ukřižovaný," přiblížil správce farnosti. Dílo z konce 13. století je po Tuřanské madoně nejstarší skulpturou v Brně. Další zvláštností je náhrobek sedmnáctiletého chlapce z přelomu 17. a 18. století, který byl při rekonstrukci objeven. Jeho kopie má být vystavena za oltářem.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony