Kéž jsou peníze nástrojem ke službě lidem, nabádá papež

Kéž jsou peníze nástrojem ke službě lidem, nabádá papež
4. května 2021 Události Autor: Eva Svobodová

K modlitbě za spravedlivou a udržitelnou ekonomiku vyzývá Svatý otec v úmyslu na aktuální měsíc květen. V rámci takzvané Celosvětové sítě modlitby s papežem hovoří tentokrát o potřebě zdravých ekonomických vztahů, solidarity mezi bohatými a chudými a regulaci finančních spekulací.

Finance mají být podle Františka nástrojem k službě lidem a k péči o společný domov. 

Ve svém videoposelství Svatý otec říká:

"Skutečná ekonomika, taková, která poskytuje práci, je v krizi. Kolik lidí je nyní nezaměstnaných! A to přitom finanční trhy nikdy nebyly tak nafouknuté jako teď. Svět vysokých financí je tolik vzdálený od životů obyčejných lidí! Když nebudeme finance regulovat, stanou se čistou spekulací, která bude poháněná nejrůznějšími peněžními zájmy. Tato situace je neudržitelná a je také nebezpečná. Aby proto chudí bolestnými následky tohoto systému netrpěli, musíme finanční spekulace pečlivě regulovat. Chtěl bych podtrhnout slovo spekulace. Kéž by peníze byly druhem služby, nástrojem ke službě lidem a k péči o náš společný domov!

Stále máme čas, abychom započali proces globální změny a vykonávali odlišný druh ekonomiky, takové, která je spravedlivější, inkluzivnější a udržitelnější. Takové, která nikoho neponechává stranou. Můžeme to udělat! Modleme se, aby ti, kteří finance spravují, pracovali spolu s vládami na regulaci finančních trhů a chránili občany od jejich nebezpečí."

Video na tento i předchozí měsíce můžete v několika jazykových verzích zhlédnout na webu Celosvětové modlitební sítě s papežem.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony