Katolické církvi loni vzrostly příjmy, letos ale očekává ekonomické ztráty

Katolické církvi loni vzrostly příjmy, letos ale očekává ekonomické ztráty
19. listopadu 2020 Události Autor: Anna Janošková

Církev za loňský rok oproti roku 2018 zaznamenala opětovný růst zisku z hospodářské činnosti. Zvýšil se i příjem ze sbírek. Za letošní rok však v důsledku pandemie očekává ekonomické ztráty.

Kromě duchovních služeb, péče o kostely i další objekty a hospodaření v lesích se katolická církev věnuje řadě aktivit, zejména vzdělávání, zdravotní a sociální péči. Jednotlivá biskupství rozvíjejí investiční a drobné podnikatelské záměry. V předchozích letech byla největší pozornost věnovaná péči o lesy, kde církev z důvodu sucha a kůrovcové kalamity zaznamenala mnohamilionové ztráty. Letos je to vlivem pandemie zdravotní péče.

Příjem za loňský rok činil 574 milionů korun a pokryl ztrátu z hlavní, tedy duchovní činnosti církve, která dosáhla 545 milionů korun. Hospodářský výsledek katolické církve tak byl v plusu 29 milionů korun. Zástupci katolické církve to dnes řekli novinářům. Církvi se podle účastníků dnešní tiskové konference podařilo lépe využívat příjmy z různých zdrojů, jako jsou například dotace a příjmy z investicí.

Loňské výnosy činily 6,66 miliardy korun, z toho na duchovní činnosti přinesly částku 2,89 miliardy a hospodářské 3,77 miliardy. Na společensky prospěšné aktivity církev vynaložila 1,76 miliardy korun, z toho 1,54 miliardy na opravy církevních staveb. Do vzdělávání vložila 106 milionů a na sociální a zdravotní projekty diecézí šlo 87 milionů korun; v těchto číslech nejsou započteny výdaje řeholních společenství. Do finančních produktů církev investovala 458 milionů korun. Na daních z příjmu katolíci loni odvedli 81,5 milionů korun a na ostatních daních 61 milionů.

"Investice do podnikání v roce 2019 slavila úspěchy, ovšem všichni musíme počítat s ekonomickým útlumem, který přichází letos," uvedl ekonomický poradce České biskupské konference (ČBK) Karel Matyska. Jak jsou na tento útlum církve připraveny, se podle zástupců ČBK ukáže až v příštím roce. "Budou tam hospodářské ztráty z cestovního ruchu, gastronomie a potom různé nájmy a ztráty v důsledku vládních opatření,“ uvedl generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl, který odkázal například na Karmelitánské nakladatelství nebo neplánované výdaje na poli sociální a zdravotní péče.

Církve v ČR dostávají od státu ročně příspěvek na platy duchovních a finanční náhradu za majetek, který se nevydává v restitucích. Ten pro všechny církevní společnosti, které se státem podepsaly dohodu, činí ročně asi dvě miliardy, katolická církev z toho dostává zhruba 1,3 miliardy korun. Příspěvek na činnost církve, který každým rokem klesá, loni pro katolickou církev činil 714 milionů korun, pokles oproti roku předchozímu byl 44 milionů korun.

Zdroje: ČTK, Církev.cz

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony