Katedrála sv. Mikuláše v rekonstrukci už má nový oltář

9. dubna 2012 Události Autor: Petr Pospíšil

Rozsáhlá rekonstrukce katedrály v Českých Budějovicích zdárně pokračuje. O aktuálním průběhu prací Proglas informoval děkan katedrály pater Zdeněk Mareš.

„V současné době ty práce na opravě interiéru katedrály sv. Mikuláše jsou ve fázi, která odpovídá tomu programu, jaký byl stanoven. Znamená to, že nyní je vybetonováno a protože už byl přivezen obětní stůl vážící téměř pět a půl tuny, tak bude možné už teď položit podlahové topení, které je plánované a pak se může pokračovat v dalších pracích“ , uvedl děkan katedrály.

Zmíněný obětní stůl bude liturgickým těžištěm katedrály. Zhotoven je z Carrarského mramoru a má kruhový tvar tvořený jednoduchým průnikem pěti válců. „To je místo, které nemá předsednické místo. Tím předsedajícím a tím hlavním, tím nejdůležitějším je tam Kristus, který je na tom obětním stole. To je ten, kolem kterého se všichni shromažďují v kruhu. A potom důležitý moment je, že celý ten obětní stůl, je-li kulatý, tak vyjadřuje plnost. Kruh je vždycky o plnosti – pleroma. (…) Ambon bude ze stejného materiálu, čili Carrarský mramor, ten bude harmonicky odpovídat právě tomu obětnímu stolu“, dodal o významu oltáře a jeho podobě pater Mareš.

Oprava katedrály si vyžádá zhruba 27 milionů korun. Je financována převážně z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Podílí se na něm také dary věřících. Českobudějovické biskupství vyhlásilo o velikonocích celodiecézní sbírku. Veřejnosti by měla být zpřístupněna v květnu 2013.

Opravu katedrály je možné nadále podporovat. K dispozici je bankovní účet 2200034060/6800, nebo je možné své příspěvky přinášet na českobudějovické biskupství. Dárci mají možnost vyžádat si potvrzení a snížit si o hodnotu poskytnutého daru svůj daňový základ.

NyníPísně
Píseň: Which Side Are You On? (2020); Interpret: Kronos Quartet; Album: Kronos Quartet: Long Time Passing
23:10Duchovní hudba
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony