Katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích bude znovu otevřena

29. května 2013 Události Autor: Marie Němcová

V Českých Budějovicích po dvou letech končí obnova interiérů katedrály svatého Mikuláše. Byly při ní objeveny tři krypty a freska patrona. V sobotu 1. června 2013 ji čeká slavnostní otevření.

Obnova stála přes 41 milionů korun, Evropská unie na ni přispěla více než 21 miliony, uvedl generální vikář českobudějovického biskupství Adolf Pintíř. Úpravy obsáhly nové rozvody elektřiny a nové osvětlení. Byla položena vytápěná podlaha. Ve výběrovém řízení byl vybrán také autor liturgické úpravy chrámu: „Komise, která byla na biskupství, vybrala stávající úpravu, kterou navrhl architekt  Marek Jan Štěpán. Navrhoval také kostel v Ostravě v Zábřehu a papežské podium při návštěvě svatého otce čili má zkušenosti se sakrálním prostorem. A především oproti ostatním dvěma návrhům si myslím, že se mu podařilo podívat se do třetího tisíciletí, už ten prostor vidí trošku jiným pohledem,“ dodal Adolf Pintíř.

Slavnostní otevření chrámu proběhne v sobotu 1. června. Mši svatou, při níž bude posvěcen nový obětní stůl, ambon a biskupská katedra, bude od 10.00 hod. celebrovat českobudějovický biskup Jiří Paďour. Součástí slavnostního dne bude i Liturgie večerních chval v 15.00 hod. za účasti místní kapituly a dalších zástupců kapitul z Čech a Moravy. Na neděli se chystá slavnostní koncert. Děkan katedrály pater Zdeněk Mareš ke konečnému výsledku rekonstrukce poznamenal: „Abych byl upřímný, tak říkám, cítím se tu jako doma a mám nesmírně silný pocit radosti. Z toho, že tato katedrála může důstojně reprezentovat celou naši diecézi a navíc, myslím si, že kdokoliv sem vstoupí, tak bude mít možnost zakusit odlesk Boží dobroty a lásky. Protože Bůh je dobrý, milosrdný, laskavý a to všechno tady je cítit.“

Podrobnosti o rekonstrukci chrámu pro vás připravuje kolega Petr Pospíšil do pořadu studia Jan. Poslouchejte v úterý 18. června od 22.00 hodin.


Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony