Kardinál Sako obvinil iráckého prezidenta z porušení ústavy
Patriarcha chaldejské církve kardinál Louis Raphael Sako opět ostře kritizoval iráckého prezidenta Abdula Latífa Rašída, informuje agentura Kathpress. V prohlášení, které dnes Louis Raphael Sako zveřejnil na internetových stránkách patriarchátu, obvinil iráckého prezidenta z porušování ústavy. Současně patriarcha znovu vyzval Irák, aby zaručil vládu práva pro všechny občany "bez ohledu na náboženské, sociální nebo politické přesvědčení".
K veřejné roztržce mezi patriarchou a prezidentem došlo začátkem července, kdy prezident Rašíd zrušil dekret z roku 2013, který potvrzoval uznání Sakovy autority ve věcech církevního majetku. Podle duchovního dekret navazoval na tradici sahající až do 14. století. Na protest proti odvolání a souvisejícímu policejnímu výslechu se patriarcha stáhl ze své oficiální rezidence v Bagdádu. V současné době pobývá v Erbílu v autonomní oblasti Kurdistán. Iráckého prezidenta Rašída obvinil z toho, že neusiluje o dialog s církví.
Zdroj: Kathpress


