Kanadští biskupové žádají domorodé obyvatelstvo o odpuštění

Kanadští biskupové žádají domorodé obyvatelstvo o odpuštění
25. září 2021 Události Autor: Dominik Číž

Kanadští biskupové se veřejně omluvili za utrpení domorodých dětí v církevních internátních školách. V prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému násilné asimilace, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality.

„Uznáváme závažné zneužívání, kterého se dopouštěli někteří členové našeho katolického společenství: fyzického, psychického, emocionálního, duchovního, kulturního a sexuálního," píší biskupové v prohlášení, které bylo zveřejněno v pátek. „Řada katolických komunit se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel."

Podle agentury Kathpress se jedná o dosud nejobsáhlejší vyjádření katolické církve k tomuto problému. Internátními školami, které financoval stát, a provozovaly většinou katolické misionářské kongregace, prošlo v 19. a 20. století na 150 tisíc nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila tento systém za „kulturní genocidu“.

O podmínkách a zločinech spáchaných ve školách se začalo znovu mluvit po letošním nálezu hromadných pohřebišť na internátních pozemcích, ke kterým se vyjádřil i papež František. Při polední modlitbě Anděl Páně v červnu vyjádřil nad nálezem ostatků zármutek. Kanadské politické a náboženské vůdce požádal, aby se pokusili dětská úmrtí objasnit a usilovali o usmíření. Přímá omluva, kterou někteří Kanaďané po katolické církvi požadovali, ale z papežových úst tehdy nezazněla.

Zdroj: Kathpress, ČTK

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony