"Jsem ráda, že si Romové i přes tragickou historii udrželi svou kulturu."

"Jsem ráda, že si Romové i přes tragickou historii udrželi svou kulturu."
8. dubna 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Lidé na celém světě si dnes připomínají Mezinárodní den Romů. Při této příležitosti organizují brněnské neziskové organizace, které se věnují integraci Romů, Týden romské kultury.

U Muzea romské kultury před malou chvílí začal průvod romské hrdosti. Muzikanti, tanečníci i další návštěvníci vyrazili s povozem taženým koňmi, pokračovat budou přes Dominikánské náměstí, kde zazní romská a česká hymna a následně se průvod přemístí do kina Scala, kde bude promítán film Roma Boys-Příběh lásky.

„V rámci Týdne romské kultury bychom chtěli prezentovat romskou kulturu, pozitivní obraz Romů a samozřejmě vytvořit přirozený dialog pro veřejnost,“ říká hlavní organizátorka akce Ivana Shafag.

„Pokud byste chtěli zažít některé negativní zkušenosti, které Romové mají třeba se stereotypními předsudky, můžete zítra navštívit HaDivadlo, kde si v rámci interaktivní výstavy tohle člověk může vyzkoušet na vlastní kůži,“ zve Ivana Shafag na bohatý program, který podrobněji můžete vidět na facebookové stránce události. S rasismem a předsudky se totiž Romové stále setkávají: „Já sama většinou nemám mnoho problémů, ale když se s nějakými narážkami a předsudky setkám, snažím se bránit,“ říká Ivana Shafag a pokračuje: „Myslím, že se situace lepší, ale stále jsou situace a místa, kde se Romové setkávají s jinými chováním, než lidé z řad majority. Romové by se ale v tu chvíli začít bránit a hájit svá práva – nemyslím nic agresivního, ale myslím si, že pokud se opravdu setkají s diskriminací, tak by to měli řešit podle zákona. Ty zákony v České republice jsou, člověk se musí ohradit, jinak se nic nezmění.“

V rámci Týdne romské kultury – jak už sám název napovídá – se lidé mohou blíže seznámit s bohatou romskou kulturou. I díky tomu je organizátorka akce Ivana hrdá na to, že je Romkou: „Já jsem ráda, že Romové, i přestože nemají svou zemi, tak si pořád udrželi svůj romský jazyk, máme romské osobnosti, romskou hudbu. I přes tragickou historii a negativní odezvu se pořád dokáží držet, tmelit, uchovat si ty prvky romské kultury a dál je šířit mezi další generace,“ uzavírá Ivana Shafag.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony