Jihočeský kraj má nově dvě sakrální stavby na seznamu NKP

Jihočeský kraj má další dvě sakrální stavby na seznamu NKP
31. ledna 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Vláda dnes schválila návrh ministerstva kultury rozšiřující seznam národních kulturních památek (NKP) o 19 sakrálních staveb a areálů. Mezi nimi například dva poutní areály v Jihočeském kraji.

První se nachází v Táboře-Klokotech s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, druhý v Římově na Českobudějovicku s kostelem svatého Ducha a loretánskou kaplí.

Farnost v Klokotech by ráda přilákala více poutníků. "Řekl bych, že to místo je takové blahodárné, že působí blahodárně na duši i na tělo. Slibujiu si od toho, že když to bude národní kulturní památka, že se to dostane do ještě širšího povědomí a třeba se přijde více lidí. Nejenom aby uviděli tu krásu, jsou tady v kostele nádherné fresky, ale třeba si to člověka dotkne a nalezne tu i vnitřní pokoj“, řekl administrátor farnosti P. Jiří Můčka.

Římovský areál s barokní křížovou cestou chce do roku 2022 českobudějovické biskupství opravit za téměř sto milionů korun, vzniknou i kopie ukradených soch. „Naším záměrem je uvést poutní areál v Římově do takového stavu, aby návštěvníci, kteří jej v současné době navštěvují a vyhledávají, mohli obdivovat krásy tamních kapliček a soch“, uvedl mluvčí českobudějovického biskupství Miroslav Bína. Podle jeho slov na opravy chtějí využít evropské dotace. Díky nim by se mělo podařit areál a veškerý mobiliář opravit dříve, než biskupství předpokládalo.

V Jihočeském kraji je nyní 40 národních kulturních památek, například zámky Hluboká, Český Krumlov, koněspřežka, Rožmberská rybniční soustava i vodní mlýn Hoslovice.

(Foto: Tábor-Klokoty)

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony