Ježíš, ne Caesar - myšlenky TGM zazněly při svatováclavské pouti

Ježíš, na Caesar - myšlenky TGM zazněly při svatováclavské pouti
28. září 2018 Události Autor: Filip Breindl

Opravdová svoboda svědomí, tolerance a uznávání dobrého a lepšího musí být nejen glorifikována, nýbrž také praktikována, a to ve všech oborech veřejného života, citoval kardinál Dominik Duka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka při dnešní mši během Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.

"Myslíme, že je na výsost pokrytecké pod praporem tohoto muže (T.G.M.) bojovat proti křesťanům a našim církvím, upírat plné právo na částečné vyrovnání státu s církvemi," prohlásil katolický primas Duka během bohoslužby, kterou za účasti tisíců poutníků celebroval olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Od roku 2000 je 28. září státním svátkem – Dnem české státnosti.

V kázání kardinál Duka připomněl také Masarykův výrok „Ježíš, ne CAESAR, toť smysl našich dějin a demokracie“, mluvil o utrpení lidí během obou totalit minulého století a zamýšlel se nad naším vztahem k národu, státu a odhodlání chránit svou zemi – i poranění na lebce svatého Václava ukazují, že panovník nejednou vystoupil vojensky, řekl pražský arcibiskup. "S tímto vědomím bychom se měli zamyslet nad naším vztahem k národu a našim dějinám a k naší vlasti," prohlásil a položil otázku, jak dalece jsou lidé ochotni svou zem chránit a zajistit v ní bezpečný domov dětem a starcům. "Je mezi námi dost takových, kteří z bitvy utečou, protože nemají k zemi ten pravý milující vztah. Nemysleme si ani minutu, že síla vojska se měří počtem zbraní. Je jí totiž jen míra odhodlání bránit svou vlast. Všechny války až do první světové byly vyhrány sedláky, kteří hájili své grunty, svou vlast, hájili srdnatě, ano vášnivě, protože jejich grunty byly jejich součástí," řekl kardinál Duka.

Mše se zúčastnil mimo jiné předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), další senátoři a poslanci a zástupci armády a velvyslanci. Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících. Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50 000 lidí. Ve Staré Boleslavi se vedle duchovního programu konají koncerty a tradiční pouťové zábavy.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony