"Je to šok. To krásné, co Archa vytvořila, ale bude žít dál." Martin Jindra o skandálu Jeana Vaniera

"Je to šok. To krásné, co Archa vytvořila, ale bude žít dál." Martin Jindra o skandálu Jeana Vaniera
24. února 2020 Události Autor: Alžběta Havlová

K podpoře procesu očištění komunity Archa se přidává papež František, jednotlivé biskupské konference různých zemí světa i organizace, které s mezinárodním hnutím spolupracovali. Archa o víkendu vydala prohlášení, ve kterém vychází najevo, že její zakladatel Jean Vainer se měl v období několika desítek let dopouštět sexuálního obtěžování na mnoha ženách. Šest žen o tom podalo přísežná svědectví.

„Je to šok pro spoustu lidí, včetně pro nás,“ řekl Proglasu Martin Jindra, vedoucí českého spolku Benediktus, který je součástí světového hnutí Archa: „Je ale důležité a moc fajn to, že Archa se k tomu postavila napřímo – zadala vyšetřování nezávislé organizaci hned ve chvíli, kdy ta podezření vznikla. To je úžasný základ pro budoucnost, abychom žili v pravdě, nedělali bychom si modlu z nějakého člověka. Aby se to vyjasnilo, vyříkalo, nějak to přebolelo a žilo se dál.“

Spolek Benediktus se k Arše přidal dvěma lety kvůli stejnému poslání, které obě organizace mají. Oddělit se podle Martina Jindry ale po tomto zjištění nechtějí. Proglasu zopakoval smysl organizace Archa: „Sdílet život s lidmi s postižením v nějakém společenství, objevovat dary lidí s postižením a skrze toto tu radost předávat dál,“ popisuje Jindra a dodává: „To, co Archa dělá po celém světě je myslím krásné a vzniklo velké úžasné dílo. A i přes tuto bolavou věc, co se teď objevilo, si myslím, že podařilo udělat spousta dobrého, a že to bude pokračovat.“

Mezinárodní vedení Archy osobně informovalo o celé záležitosti papeže Františka, který ze své strany deklaroval veškerou možnou pomoc a slíbil jim soukromou audienci pro stovky členů, která se uskuteční na konci května. Papež je sám velmi šokován, chce ale dodat členům Archy odvahy. Stephan Posner vatikánskému rozhlasu přiznal, že výsledky šetření bolestně zasáhly mnoho členů komunity. Tím spíše, že mnozí se o tom dozvěděli z tisku.


Jean Vanier, zakladatel komunity, zemřel minulý rok. V roce 1964 díky přátelství s dominikánským knězem Otcem Thomasem Philippem založil organizaci L'Arche, aby se starala tímto způsobem o lidi s mentálním postižením, kteří doposud žili v ústavech.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony