Jak se žije s diagnózou a co bude dál, odpovídá projekt Hovory o zdraví

Jak se žije s diagnózou a co bude dál, odpovídá projekt Hovory o zdraví
6. září 2019 Události Autor: Hana Kašpárková

Jaký je každodenní život s diagnózou? Jaké jsou možnosti? A co bude dál? Na tyto a další otázky odpovídá projekt Hovory o zdraví, který přináší na internetových stránkách zkušenosti pacientů s rozličnými diagnózami. Po tématu stárnutí nebo karcinomu prsu nově nabízí i téma paliativní péče.

S novým tématem paliativní péče se vědcům se svými příběhy, které jsou často i bilancí celého života, svěřily více než tři desítky respondentů, převážně trpících onkologickým onemocněním. Zjištěné informace jsou nyní dostupné v přehledné formě na internetových stránkách projektu, a to včetně videonahrávek.

Projekt, který se v tuzemsku zrodil při Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, vznikl před více než 20 lety v Anglii, řekla Proglasu Lenka Slepičková, která měla nový modul paliativní péče na starosti. „Vznikl na popud dvou lékařů, kteří sami trpěli nějakými zdravotními problémy. Zjistili, že zatímco dobře rozumí lékařským informacím, chybí jim informace o tom, co konkrétně člověk s danou diagnózou prožívá, co ho čeká a čím prochází. A tak se rozhodli, že začnou sbírat zkušenosti lidí s nemocemi a začnou je zveřejňovat na webových stránkách,“ popsala Slepičková.

Kromě uvedených okruhů se autoři projektu chystají zpracovat také téma sluchových vad u dětí, autismu, boreliózy, epilepsie, Crohnovy nemoci či nočních můr. Zájemci o zapojení do výzkumu se mohou hlásit na internetových stránkách www.hovoryozdravi.cz.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony