Izraelci se pyšní objevem fialové látky z období krále Davida

Izraelci se pyšní objevem fialové látky z období krále Davida
30. ledna 2021 Události Autor: Anna Janošková

Archeologové v Izraeli objevili kus fialově obarvené látky, jejíž původ datují do období vlády biblického krále Davida. V té době byla purpurová látka mnohdy dražší než zlato, jak uvedl zpravodajský web BBC. Naama Sukeniková z izraelského památkového úřadu označila objev za „vzrušující a významný“. Fialové barvivo našli archeologové doposud jen na ulitách měkkýšů a dobových keramických kouscích.

Fragment fialové látky nalezli odborníci při vykopávkách v údolí Timna, asi 220 kilometrů jižně od Jeruzaléma, v lokalitě známé jako kopec otroků. Objev je podle agentury ČTK unikátní především v tom, že je to vůbec první nález samotné obarvené látky. „Ve starověku byl fialový oděv spojovaný se šlechtou, s kněžími a panovníky," řekla Sukeniková serveru BBC. „Nádherný odstín, skutečnost, že nebledne, a náročnost výroby z něj dělalo nejvíce ceněné barvivo, které bylo mnohdy dražší než zlato," dodala.

Fialovou barvu zmiňují autoři ve Starém i Novém zákoně mimo jiné v souvislosti s oděvy Ježíše a králů Davida a Šalamouna. Podle uhlíkového datování pochází fragment nalezené látky z doby kolem roku 1000 před naším letopočtem, kdy vládl právě král David a následně jeho syn Šalamoun.

Zdroj: ČTK