Iráčtí biskupové k europoslancům: máme pocit bezmoci

14. prosince 2010 Události Autor: Filip Breindl

Tři iráčtí katoličtí biskupové navštívili Evropský parlament, aby jeho členy seznámili s bezpečnostní situací křesťanů v domovské zemi a vyzvali Evropu k větší pozornosti vůči útokům na náboženské menšiny v Iráku. O setkání s duchovními Proglas hovořil s českým europoslancem Janem Březinou, členem frakce Evropské lidové strany - Evropských demokratů (EPP-ED).

Podle něj může Evropská unie například svou další pomoc irácké vládě podmínit bezpečnostními zárukami pro menšiny: "Rozhodně to budou diplomatické aktivity, požadavky nastolení řádného stavu práva těchto minorit a nejen jich - všeobecná úroveň bezpečnosti v Iráku je nedostatečná. Ty ataky proti křesťanům jsou zvlášť zlé," připomíná Jan Březina (audio MP3)připomíná Jan Březina krvavé přepadení syrsko-katolické katedrály v Bagdádu na konci října a další útoky. Arcibiskupové Basile Georges Casmoussa z Mosulu a Athanase Matti Shaba Matoka z Bagdádu a světící biskup Šlemon Warduni k tomu dodali, že křesťanská menšina se stále potýká i s formami sociálního vyloučení a s některými diskriminujícími zákony. Rozpoložení současných iráckých vyznavačů Krista podle Březiny vyjádřili větami: "Máme pocit bezmoci. Jediné, co chceme, je mír a bezpečnost."

Iráčtí biskupové jednali s členy jednotlivých parlamentních frakcí nebo s předsedou meziparlamentní komise EU-Irák Mariem Maurem. Zdůrazňovali, že hromadný odchod křesťanů z Iráku, k němuž nyní dochází, nelze považovat za řešení také kvůli starobylé tradici místní církve. "Samozřejmě děkují, že země jako Itálie a Francie ošetřují oběti ataků proti křesťanům, samozřejmě oceňují, že křesťané v případě potřeby v těchto zemích dostanou azyl, ale říkají - a mají pravdu - že to není řešení. Že by bylo potřeba zavést takový stav, aby křesťané v tradičních zemích Středního východu mohli žít," uvedl europoslanec Jan Březina (audio MP3)uvedl europoslanec Jan Březina po setkání s iráckými duchovními. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony