I senioři patří často mezi oběti domácího násilí

12. června 2014 Události Autor: Jan Krejčí

Na bezplatnou krizovou linku pomáhající seniorům Senior telefon volá stále více lidí. Od loňského roku evidují pracovníci nárůst až o dvě stě hovorů. Bezplatný Senior telefon pro starší lidi v tísni provozuje spolek Život 90. Údaje zveřejnil při příležitosti mezinárodního dne boje proti násilí na seniorech, který připadá na neděli.

„Nejčastějším problémem seniorů, kteří volají na krizovou linku, zůstává samota a opuštěnost. Dále jsou to pocity nepotřebnosti, úvahy, zdali mám být na světě nebo ztráta blízké osoby. Od roku 2011 zaznamenáváme trojnásobný nárůst počtu hovorů,“ přiblížila situaci mluvčí krizové linky Michaela Sladká.

Senioři, který zažívají něco podobného se po 24 hodin mohou zdarma obrátit na linku 800 157 157. „V první řadě je potřeba svůj příběh sdílet a znát svoje možnosti. Na lince senioři zjistí, co by měli dělat dál, jak by se měli zachovat, na co mají nárok,“ doplnila Sladká. Podle vedoucí Senior telefonu Daniely Kroupové oběti nátlak a výpady dlouhodobě snášejí. Obvykle totiž mají pocit, že selhali. Bojí se i toho, že své blízké ztratí.

„Muž ve středních letech se rozvede, přijde o zaměstnání, to znamená i o velkou část příjmů. Nastěhuje se zpátky k rodičům. Většinou je to spojené s nějakým problémem – alkoholem, závislostí na hracích automatech. Muž potřebuje stále více a více peněz, které začne vymáhat na rodičích, nejprve po dobrém a potom po zlém. Z toho pak vzniká domácí násilí, které je buď ekonomické, může docházet k verbálním útokům nebo k samotnému fyzickému násilí,“ uvedla modelový případ Sladká. Bezplatná telefonní linka funguje už více než dvě desetiletí. Více informací uvádí stránky http://www.zivot90.cz/202-senior-telefon

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony