Humanitární krize v Sýrii a Jemenu se zhoršují

Humanitární krize v Sýrii a Jemenu se zhoršují
1. července 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

V celosvětovém měřítku mezi země s největší humanitárními problémy patří Syrie a Jemen. OSN se na virtuální konferenci dárců pořádané z Bruselu včera podařilo získat 7, 7 miliardy (zhruba 183,7 miliardy Kč) dolarů pro Sýrii, kde devět let trvající konflikt přinutil miliony lidí opustit domovy a kde trvající humanitární krizi zhoršují rostoucí ceny potravin i pandemie covidu-19. Ačkoliv přislíbená částka je nižší než deset miliard dolarů, o které žádaly agentury OSN, výtěžek je vyšší, než se očekávalo vzhledem k ekonomickému dopadu pandemie či ve srovnání s pomocí pro Jemen.  

V Jemenu probíhá válečný konflikt od roku 2015. Obyvatelstvo je vyhladovělé a země směřuje k totálnímu ekonomickému kolapsu. Podle apoštolského vikáře pro jižní Arábii Paula Hindera je to nejen v důsledku omezování mezinárodní humanitární pomoci, zpomalení peněžních zásilek i vlivu současné pandemie, ale především chybějící infrastruktury. "To, co chybí, nejsou jen peníze. Je mi známo, že jsou země, které jsou připraveny darovat pomoc nebo ji už i darovali. Hlavním problémem je to, že chybí důvěryhodné struktury a sítě uvnitř země, které by pomoc zpřístupnily lidem. Také  máme nedostatek pitné vody. Za pět let konfliktu bylo zničeno mnoho vodních děl a  zdroje se staly zdraví škodlivými. Problémem jsou i zničené silnice, které neumožňují transport zboží a lidí po krajině," popsal situaci Mons. Hinder vatikánským médiím.
 

Dětský fond OSN (UNICEF) v červnu upozornil, že akutní podvýživou v Jemenu trpí zhruba 2 miliony dětí, a pokud se do konce srpna nepodaří zajistit 54,5 milionu dolarů (1,3 miliardy Kč), zvýší se riziko úmrtí hlady pro 23.500 podvyživených dětí, uvádí UNICEF. K milionům dalších se nedostane základní výživa, vitamíny a vakcíny proti smrtelným chorobám, varuje fond. Zároveň by bez požadovaných peněz 19 milionů lidí, včetně milionu těhotných nebo kojících, ztratilo přístup ke zdravotní péči.

zdroj: VaticanNews, čtk

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Svatý Jan z Damašku opus 1- kantáta na slova A. N. Tolstého (1884) - Adagio ma non troppo; Autor: Tanějev Sergej; Dirigent: Kitajenko Dmitrij; Soubor: Český filharmonický sbor Brno
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony