Hostem dnešního Dopoledne s Proglasem byla herečka Lucie Trmíková

Lucie Trmíková: „na Matce Tereze se mi líbí její nekonvenčnost“

O práci, o víře a o tom všem, co tato kombinace přináší, hovořila v dnešním dopoledním vysílání Proglasu redaktorka Marcela Kopecká s herečkou, scénáristkou a dramatičkou Lucií Trmíkovou. 

Redaktorka Marcela Kopecká se herečky zeptala na její tvorbu, která se mimo jiné věnuje silným ženám, jakými byly například Matka Tereza či filozofka Simone Weisová. „Zaujala mě jejich nekonvenčnost,“ vysvětluje Lucie Trmíková. „Ony ve své době bořily tehdejší představy o tom, kde by měla žena být, jaké je její místo a co smí anebo nesmí.“  Zmíněné ženy nejsou jediné, které hrají roli v pracovním i osobním životě Lucie Trmíkové. Herečka totiž ztvárnila roli svaté Terezie z Lisieux ve hře Terezka, za kterou získala cenu Alfréda Radoka. Hlavní roli napsala dramatička Lenka Lagronová přímo na tělo Lucii Trmíkové. Dotaz Marcely Kopecké proto směřoval k osobnímu vztahu těchto dvou umělkyň. „Byla i Lenka Lagronová pro Vás inspirací?,“ ptala se. „Určitě. A to jak pro psaní tak se stala jedním z důležitých lidí, kteří hráli roli v mém konečném rozhodnutí nechat se pokřtít,“ prozradila Lucie Trmíková.

Herečka hovořila i o své práci s texty. O lásce k českým básníkům a prozaikům pokračovala v rozhovoru redaktorka: „Jste autorkou řady divadelních textů. Z české literární historie jste sáhla například po jménech básníků Zahradníčka, Reynka, nebo prozaika Jana Čepa,“ předeslala. Zajímalo ji, zda je její osobní víra jedním z důvodů, proč se věnuje právě těmto umělcům, ne příliš známým. „Moje motivy k těmto zpracování nejsou racionální v tom smyslu, že bych nějak já chtěla přibližovat tyto autory. To oni sami ke mně hodně mluví. Proto já mám pocit, že když mě něco fascinuje, tak třeba by to mohlo fascinovat i někoho druhého, kdo se na to kouká. Tedy ten můj motiv proč to dělat je spíše vnitřní,“ uzavírá Trmíková.

Držitelka divadelní ceny Thálie Lucie Trmíková byla dnes dopoledne hostem Proglasu. Celý rozhovor si můžete poslechnout ze záznamu v audioarchivu Proglasu, nebo v podcastových aplikacích.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony