"Hlavním smyslem je žít život, ve kterém si navzájem pomáháme." Go4Peace poprvé v Česku

"Hlavním smyslem je žít život, ve kterém si navzájem pomáháme." Go4Peace poprvé v Česku
23. července 2019 Události

O holokaustu, budoucnosti Evropské unie, dalších tématech spojených s Evropou a vírou na zahradě brněnského Domova Petrinum diskutují mladí lidé, převážně křesťané z celého kontinentu. Čtvrtým dnem zde probíhá mezinárodní setkání Go4Peace.

„Třeba teď jsme měli workshop na téma životního prostředí a potom budeme mít další o Evropské unii. Probíráme zkrátka jak témata z minulosti, tak aktuální věci,“ vysvětluje jednadvacetiletý David z Kosova. Je jedním ze 120 mladých lidí účastnících se setkání.

Poslechněte si reportáž z kempu Go4Peace:

„Go4Peace je akce zaměřená na poznávání jednotlivých národností. Máme tu mladé ve věku 16 až 26 let,“ říká spoluorganizátor kempu, kněz z Osové Bítyšky Tomáš Žižkovský. Byl to právě on, který organizátory mezinárodního kempu do Brna pozval. „Díky našemu setkání s hlavním organizátorem pastorem Meinolfem v Německu jsem se dostal na kemp, který probíhal v Sarajevu v Bosně a Hercegovině. Právě tam celá tato myšlenka začala," vysvětluje mladý kněz a pokračuje: "V devadesátých letech tam rok co rok o prázdninách jezdil tento pastor s mladými a přidávali se k němu další a další.“ Tradice mezinárodních dobrovolnických kempů s křesťanským přesahem pokračuje a každý rok se koná v jiné evropské zemi.

Go4Peace

Kromě setkávání se, prohlubování znalostí cizích jazyků a povídání si o Bohu účastníci pomáhají v různých brněnských organizacích jako jsou domovy důchodců, centrum Kociánka, Unie neslyšících nebo Diakonie Českobratrské církve evangelické. „Rozdělí se do skupin od tří až po deset lidí, podle toho jak to ty organizace potřebují, a budou tam šest hodin pracovat a pomáhat,“ uvedla koordinátorka Marie Ambrozková.

Mladí křesťané přijeli do Brna pomáhat například z Norska, Estonska, Ukrajiny, Slovinska nebo Albánie. "O kempu mi řekl náš kněz ve farnosti," říká nám 16letá Lily z Rakouska. "Znělo to skvěle, tak jsem se hned přihlásila. A je to tady super!" usmívá se a její noví přátelé, Anna z Německa a David z Kosova, přikyvují.

Obálky účastníků kempu, kde si můžou zanechat zápisky s myšlenkami

Akce se účastní jak křesťané, tak muslimové nebo nevěřící.  I pro Annu, která není věřící, je atmosféra kempu příjemná. "Probíhají tu i mše a modlitby. A je na mně, jestli se připojím nebo ne. Je tu prostě moc přátelská atmosféra," říká Anna. David ji doplňuje: "Je to kemp, jehož hlavním smyslem je žít život, ve kterém si navzájem pomáháme."

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony