Haptické modely: pro zloděje zbytečné, pro nevidomé nenahraditelné

Haptické modely: pro zloděje zbytečné, pro nevidomé nenahraditelné
8. listopadu 2019 Události Autor: Jitka Skřičková

Z konventu na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích byl odcizen haptický model kostela a kláštera, který vznikl na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. 

Jedna z vedoucích projektu haptických modelů reliéfů a maleb z kostela Obětování Panny Marie a přilehlého kláštera, odborná asistetka Zuzana Duchková vysvětlila, jak náročná byla výroba ukradeného modelu:

"Vytvářel ho náš dnes již absolvent Lukáš Jelínek, který na tom opravdu strávil mnoho stovek hodin a ty přípravné práce trvaly velmi dlouho, takže myslím, že s klidným svědomím mohu říct, že opravdu minimálně rok, rok a půl na tom pracoval." 

Architektonický detail nebo malbu je nejdřív potřeba nafotit a po mnoha skicách postupně vymodelovat:

"Některé jsou vytvořené z pálené hlíny, některé jsou ze sádry, nebo z licí hmoty. Z architektonických prvků jsou to konzoly sloupů, což je... zakončení sloupů nebo pilířů a v českobudějovickém klášterním kostele jsou tyto prvky velmi... specifické, krásné, velmi bohatě zdobené."   

hapticke_modely_klasterV současné době jsou přímo v prostoru kostela umístěny a elektronicky chráněny tři modely konzol. Jedna představuje svatou Trojici, další divého muže a poslední pelikána, který si klove do své hrudi. Pro nevidomé a slabozraké jsou modely nenahraditelné a velmi si jich cení, připomněla Zuzana Duchková a dodala:

"Všechny ty modely, než jsou sem umístěné, tak prochází... kontrolou, kdy paní doktorka Radka Prázdná, která působí také na Jihočeské univerzitě a sama je nevidomá, tak nám kontroluje ty jednotlivé modely, radí nám, pomáhá, abychom... to dokázali vytvořit tak, aby ty modely opravdu dokázaly fungovat pro nevidomé a slabozraké." 

Děkanka fakulty chce vypsat veřejnou sbírku na nový model. Krádež vyšetřuje policie.

(Fotografie v článku jsou z archivu KVV PF JU.) 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony