Generace 21 plánuje přivést do Česka křesťanské uprchlíky

29. července 2015 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Nadační fond Generace 21 plánuje do Česka přivézt 152 křesťanských uprchlíků z Iráku pronásledovaných radikály z organizace Islámský stát. Jejich seznam předali zástupci fondu minulý čtvrtek úřadu vlády a nyní čekají na jeho souhlas.

Převoz uprchlíků a první rok jejich pobytu v Česku je nadace připravena uhradit ze svého, je prý schopná zajistit jim bydlení. Nemají zůstat v ghettu, ale být začleněni do společnosti. "V Iráku probíhá genocida křesťanů, které nemůžeme dál nečinně přihlížet," uvedl jeden z iniciátorů akce Jan Dezort. Podle fondu jsou na seznamu celé rodiny nebo vdovy s dětmi a převážně jde o mladé lidi připravené se v ČR usadit, studovat a pracovat. Polovina mužů má vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání a u všech žadatelů společnost prý zná jejich minulost.

Podle ředitele fondu Jana Talafanta dochází na území ovládaném Islámským státem k událostem, které mu připomněly chování nacistů k jeho prarodičům v Osvětimi. "Přijde mi, že tam probíhá stejný holokaust, stejné vyhlazování lidí, že se ty věci opakují," soudí. Zástupci fondu uvedli, že mají podporu od politických stran napříč Sněmovnou a v únoru jednali i s premiérem Bohuslavem Sobotkou. "Z té schůzky jsme nabyli dojmu, že tento projekt má šanci na úspěch," poznamenal Talafant. S přepravou žadatelů do Česka prý začnou hned po získání souhlasu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony