Františkáni v Česku mají staronové vedení

Františkáni v Česku mají staronové vedení
24. května 2023 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Tuzemští františkáni si dnes (24. 5.) v Praze zvolili představené na příští tři roky. Provinčním ministrem zůstává Jakub Sadílek a vikářem Jeroným Jurka. Nový člen vedení, dříve redaktor Proglasu Bernard Mléčka, nám v rozhovoru přiblížil atmosféru pokračující řádové kapituly.

„Všichni jsme se shodli na tom, že atmosféra byla velice hezká, taková bratrská. I když jsme třeba řešili různé věci, např. ohledně směřování provincie a další, kdy zaznívaly odlišné názory, tak to bylo pořád v úctě. Říkali jsme si, že jestli máme o něčem rozhodovat, tak to zásadní je naslouchat Pánovi, co chce říct," přiblížil P. Bernard atmosféru kapituly i obřadu, „Volba je na jednu stranu i liturgie. Přítomnému zástupci generálního ministra, což je vlastně představený služebník, mu dosavadní představení skládají funkce a říká, přijímám tvoji rezignaci na funkci provinciála, apod. Teprve pak se volí nové vedení. Potom spolu jdeme do kaple a ostatní bratři jim žehnají, oni zase žehnají jim. Je to takový pěkný moment, i modlitební."

Bernard_Mlecka_ČaV_Jakub_ŠerýchVedle novokněze Bernarda Mléčky z Liberce-Ruprechtic se po volbě stali rádci neboli definitory v českomoravské provincii františkánů Bonaventura Čapek, Eliáš Paseka a Šebestián Smrčina. „V našem řádu je hodně důležitý komunitní rozměr. Na bratrství svatému Františkovi hodně záleželo, proto provinciál spoustu věcí nerozhoduje sám, ale má k dispozici čtyřčlenný poradní orgán, který se pravidelně schází, věci projednává a také se za ně modlí," nastínil svou novou funkci Bernard Mléčka a svěřil se, že byl z volby překvapený, „vnímám ji jako určitou důvěru ze strany bratří a také zodpovědnost jednak se za tu provincii modlit, ale i potřebou něčím jí přispět."

Mezi nadcházející povinnosti nového vedení bude patřit tzv. Kapitulní kongres.  „Mimo jiné budeme jednat o tom, který bratr by měl jít v příštích třech letech do které komunity, protože některé změny jsou potřebné. Někomu třeba končí funkční období nebo musí kvůli  studiím do jiného města apod," vysvětlil nový definitor františkánů P. Bernard  Mléčka.