František po setkání s Kirillem: Jednota se vytváří tím, že kráčíme

František po setkání s Kirillem: Jednota se vytváří tím, že kráčíme
13. února 2016 Události Autor: Mariana Ambrožová

„Jsme na cestě spolupráce křesťanů na celém světě,“ těmito slovy komentoval moskevský patriarcha Kirill zhruba dvouhodinový rozhovor s papežem Františkem, který se uskutečnil včera večer středoevropského času v Havaně. Římský biskup na Kubu zavítal cestou do Mexika, pro Kirilla to byla součást vícedenního pobytu v zemi.

Foto: news.va

Po soukromém setkání nejvyšší představitelé dvou světových větví křesťanství podepsali společnou deklaraci. Této události se účastnil i kubánský prezident Raúl Castro. Patriarcha Kirill mimo jiné také podotkl, že s papežem Františkem chce společně pracovat na ukončení válek i zajištění toho, aby na každém místě světa byla ctěna důstojnost člověka a chráněny základy rodinného života. „Mluvme spolu jako bratří, protože máme ten stejný křest. Bavili jsme se velice jasně, bez použití dvojsmyslných slov. Pociťoval jsem Ducha Svatého, ocenil jsem pokoru Jeho Svatosti a obdivuji jeho energii, se kterou patriarcha projevil vůli vždy se snažit o cestu jednoty,“ komentoval rozhovor papež František

První setkání papeže a moskevského patriarchy uvítali například blízkovýchodní křesťané. Vatikánská agentura Fides citovala apoštolského vikáře z Aleppa biskupa Georga Abou Khazena, podle kterého tamní křesťané setkání vnímají jako plod svého kříže a utrpení.
Podobně se vyjádřil také generální sekretář Světové rady církví Olav Fykse Tveit, podle kterého to byla historická ekumenická událost.

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert Es-dur pro klarinet a orchestr op. 36 - Rondo; Autor: Kramář František Vincenc; Dirigent: Caeyers Jan; Sóla: Boeykens Walter - klarinet; Soubor: Nový belgický komorní orchestr
12:40Střípek poezie
12:45Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony