Francouzská katolická církev žádá o odpuštění za sexuální zneužívání dětí

Francouzká katolická církev žádá o odpuštění za sexuální zneužívání dětí
26. března 2021 Události Autor: Daniel Blažke

Francouzská katolická církev chce přijmout zodpovědnost a požádat o odpuštění za zločiny sexuálního zneužívání dětí ze strany svých představitelů. Oznámila do dnes francouzská biskupská konference. Informovala o tom agentura AFP.

Finanční příspěvek však "není odškodné", zdůraznil předseda CEF, remešský arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort. Již dříve někteří kritici postoje katolické církve uvedli, že jejich trauma peníze nevyřeší. "Obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet," řekl na začátku března předseda nezávislé komise pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) Jean-Marc Sauvé.

Francouzští katoličtí biskupové přijali seznam jedenácti opatření proti sexuálnímu zneužívání. Předseda biskupské konference, arcibiskup Eric de Moulins-Beaufort z Remeše, znovu požádal oběti na konci pátečního shromáždění prostřednictvím video odkazu z Lourdes o odpuštění za selhání církve na různých úrovních odpovědnosti. Jedním z dobrovolných závazků je vytvoření nové „Rady pro prevenci a boj proti pedofilii“.

Duchovní na dnešním setkání, které se částečně konalo v jihofrancouzských Lurdech a částečně přes videokonferenci, také rozhodli o tom, že obětem sexuálního zneužívání v církvi každoročně věnují den modliteb, který připadne na třetí pátek předvelikonočního půstu. Další připomínkou obětí má být instalace pamětního místa, pokud možno v Lurdech. O jeho přesné podobě a umístění se však ještě nerozhodlo.

Komisi Ciase v roce 2018 zřídila sama katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Na začátku března komise vydala aktualizovaný odhad, podle kterého se ve Francii od roku 1950 mohlo obětí sexuálního zneužívání ze strany představitelů církve stát až 10.000 lidí. Letos na podzim má vyjít zpráva o této problematice, která má najít i odpověď na to, jak se církev do situace dostala.

zdroj: ČTK, Kathpress