Filipínští biskupové jsou znepokojeni, když si místní kněží pořizují zbraně

Filipínští biskupové jsou znepokojeni, když si místní kněží pořizují zbraně
23. června 2018 Události Autor: Jana Lokajová

Poté, co byli v posledních šesti měsících na Filipínách zavražděni tři katoličtí kněží, oznámily místní úřady, že obdržely žádost o povolení držet zbraň pro osobní ochranu od bezmála 250 duchovních, včetně 188 katolických kněží. Někteří místní biskupové varují před touto praxí.

Filipínské zákony považují duchovní službu za mimořádně nebezpečné povolání a lidem, kteří ji vykonávají, držet zbraň i mimo jejich domovy. Stejná výjimka platí pro rabíny, novináře nebo lékaře. Podle ředitele Úřadu filipínské národní policie, která povolení vydává, není jisté, že žádosti souvisí s vraždami kněží v uplynulém půlroce.

I přes zjevné nebezpečí, kterému kněží ne Filipínách čelí, část místních biskupů, včetně předsedy biskupské konference, varují, že ozbrojování duchovních není řešením současné situace. Arcibiskup Romulo Valles se k trendu ozbrojování staví odmítavě. „Jsme Božími muži, lidmi církve, a součástí naší služby je čelit nebezpečí, čelit smrti, pokud to tak chcete nazvat,“ řekl v rozhovoru pro média. Biskup Pablo Vigilio David z Kalookanu řekl, že je ozbrojováním kněží znechucen. „Nemusíme ani mluvit o morálce. Přinejmenším to není kněžské,“ uvedl s tím, že ozbrojený kněz by podle něj měl opustit službu. Podle agentury CNA nebude kněžím na Filipínách dovoleno držet zbraň bez povolení biskupů. Jeden z nich Ruperto Santos z Balangy to svým kněžím nehodlá povolit a situaci komentoval: „Oběti a utrpení jsou součástí poslání být knězem. To je naše povolání, že máme nést kříž a dokonce na něm být ukřižováni.“

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony