Fides: V Somálsku operují buňky Islámského státu

Fides: V Somálsku operují buňky Islámského státu
9. února 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Islámský stát dorazil do Somálska, informuje agentura Fides. Zprávy západních tajných služeb hovoří o přítomnosti islámských buněk.

Tvoří je bývalí ozbrojenci al-Šabáb, somálské džihádistické organizace napojené na al-Káidu a zahraniční ozbrojenci z Blízkého východu. Ti se rekrutují z řad poraženého islámského státu v Sýrii a Iráku. Skutečnost potvrdil i apoštolský správce Mogadišu, biskup afrického Džibuti Giorgio Bertin.

Přítomnost ozbrojenců je důvodem k obavám, protože ve videu zveřejněném v prosinci vyzvali k "lovu" nevěřících, k napadání kostelů a obchodů, informuje Fides. V prosinci zahájily USA první náletové útoky na přidružené společnosti ISIS, které způsobily řadu obětí. To vše v kontextu obecné nestability, charakterizované nepřetržitými útoky, zejména v hlavním městě Mogadišu.

„Útoky jsou četné. Pro místní obyvatelstvo je situace méně dramatická. Dramatická je však zejména pro přítomné cizince, kteří vidí, že jejich místa setkání byla zasažena, a proto potřebují ochranu, " řekl Mons. Bertin pro agenturu Fides.