Evropští zákonodárci píší pákistánskému premiérovi kvůli Asii Bibiové

Evropští zákonodárci píší pákistánskému premiérovi kvůli Asii Bibiové
14. listopadu 2018 Události Autor: Filip Breindl

Přes 200 poslanců národních i Evropského parlamentu podepsalo dopis pákistánskému premiérovi Imranu Chanovi v souvislosti s případem křesťanky Asie Bibiové. Signatáři požádali o zajištění bezpečí pro ni, její rodinu i další lidi spojené s výrokem Nejvyššího soudu, že je nevinná v kauze údajné urážky islámu.

Premiéra Chana žádají, aby Pákistán zajistil volný odchod všech lidí ohrožených v souvislosti s případem, budou-li chtít přesídlit do jakékoli země, která je přijme. "Obáváme se, že přezkoumání verdiktu Nejvyššího soudu může trvat léta a po tu dobu bude Asia Bibiová zanechána v zajetí nebo zranitelná před davovým násilím, pokud bude propuštěna. Rozhodnutí přezkoumat rozhodnutí chápeme v souvislosti s politickými důvody, nikoli právními," stojí v dopisu s připomínkou, že evropské země poskytují Pákistánu hospodářskou pomoc. "Není možné, aby Pákistán přijímal rozvojovou pomoc od Evropské unie a přitom protiřečil některým základním hodnotám, na kterých Evropská unie stojí. Svoboda náboženského vyznání je jednou z nich," uvedl k tomu předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda, spolu s nímž dopis podepsali i europoslanci Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský a Jaromír Štětina. "Tato kauza už byla předmětem několika usnesení Evropského parlamentu a tento dopis je logickým pokračováním aktivit, které se v Evropském parlamentu kolem této kauzy konají," dodal Pavel Svoboda, který tento pátek (od 12.30 v Brožíkově sálu Staroměstské radnice) pořádá v Praze konferenci zaměřenou na pronásledování křesťanů ve světě. Jedním z hostů bude i biskup z Pákistánu Azad Marshall.

Podle Svobody je požadavek na umožnění bezpečného odchodu Bibiové a dalších lidí do zahraničí realistický; není mu známo, že by pákistánská strana na dopis reagovala. "Co se v tomto smutném příběhu dále udá, ukáže světu, zda je Pákistán zemi respektující právní stát, nebo v něm mají převahu politické zájmy," stojí v dopisu, který kromě europoslanců podepsali i někteří poslanci, senátoři a další zákonodárci národních parlamentů z Itálie, Rakouska, Velké Británie, Polska, Litvy a dalších zemí.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony