Evropský parlament ocenil hospic a Charitu ČR

Evropský parlament ocení hospic Strom života
18. září 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

Cenu evropského občana dnes v Praze převzali zástupci Charity ČR a mobilního hospice Strom života. Ocenění uděluje od roku 2008 Evropský parlament, jeho smyslem je podpořit úsilí o vzájemné porozumění mezi občany EU a činnost vyjadřující hodnoty zakotvené v Listině základních práv EU.

„Je to hlavně oceněním pro celý tým a je to pro nás také známka toho, že si někdo toho hospicového hnutí a hospicové práce všímá“, řekla Proglasu zakladatelka mobilního hospice Marie Ryšková. "Je spousta lidí, kteří se bojí umírání a toho, že ztratí někoho blízkého. My jsme tu od toho, abychom jim odvahu nevzali, naopak je posouvali dál," uvedla ředitelka organizace.

Strom života působí ve třech krajích na Moravě. Jeho cílem je zajistit svým klientům odchod z tohoto světa v blízkosti svých rodinných příslušníků a v domácím prostředí.

Další ocenění pro Českou republiku převzal generální sekretář Charity ČR Jakub Líčka. "Naším posláním je pomáhat lidem, kteří se ocitnou v nouzi. A to by mělo být hodnotou každého občana - nejen českého a evropského, ale kdekoliv na světě," prohlásil Líčka. Ocenil rovněž práci všech zaměstnanců a dobrovolníků Charity ČR, kterou na cenu doporučil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Kandidáty na cenu udělovanou ve všech členských zemích EU navrhují jednou ročně poslanci Evropského parlamentu. Každý z nich může nominovat organizaci, skupinu nebo osobnost. O ocenění pak rozhodují europoslanci daného státu a následně zvláštní výbor Evropského parlamentu.

Vedoucí Informační kanceláře Evropského parlamentu Jiří Kubíček poznamenal, že cena sice není spojená s žádným finančním přípěvkem, nicméně zvedá mezinárodní prestiž laureátů.

V České republice se Cena evropského občana udílí od roku 2014. Loni ji za Česko získaly zakladatelka projektu Czechitas Dita Přikrylová a humanitární organizace ADRA CZ. V předchozích letech byly oceněny humanitární organizace Člověk v tísni nebo Nadace Naše dítě.

(Zdroj: ČTK)

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony