Epilepsie může způsobovat ženám komplikace s těhotenstvím, říká neuroložka

Epilepsie může způsobovat ženám komplikace s těhotenstvím, říká neuroložka
14. února 2022 Události Autor: Nikola Samcová

V České republice žije 80 tisíc lidí s aktivní epilepsií, z toho asi čtvrtinu tvoří ženy v plodném věku. Právě jim je věnován letošní Mezinárodní den epilepsie, který se pravidelně připomíná každé druhé pondělí v únoru.

Letošní motto S láskou proti epilepsii podle neuroložky Jany Zárubové ze spolku EpiStop směřuje ke všem pacientům, protože „lidé s epilepsií potřebují být milováni a milovat jako populace bez ní.“ Přesto se spolek zaměřuje zvlášť na životy žen a dívek s touto nemocí a jejich blízké. „Přeci jen láska mateřská a touha mít a vychovávat děti nám připadá pro život většiny žen natolik zásadní, že jsme letošní rok věnovali tomuto tématu,“ řekla lékařka ve vysílání Proglasu.

Epilepsie je onemocnění mozku charakterizované výskytem epileptických záchvatů. Ty mohou být jak s poruchou vědomí, tak bez něj, mohou se vyznačovat motorickými příznaky (např. bezděčné olizování), ale mohou být i bez nich (např. záraz v chování, úzkost). „Obávám se, že ta nemoc je stále ještě opředena určitými předsudky a stigmatem,“ uvedla Zárubová s tím, že nemocní často epilepsii skrývají. „Zejména pro mladé dívky v dospívajícím věku to představuje velkou psychosociální zátěž mezi vrstevníky. Vzhledem k tomu, že součástí léčby jsou určitá režimová opatření, kdy doporučujeme dostatečný spánek a téměř nulovou konzumaci alkoholu, každý si dovede představit, že ve věku mezi 15 a 20 lety, kdy všichni zkoušejí různé dospělácké aktivity, je to pro takové dívky problém,“ přiblížila neuroložka. Dalším problémem může být podle ní i navazování vztahů. „My víme, a je to prokázáno, že dívky s epilepsií mají nižší sebevědomí a stydí se za to onemocnění, což pro ně může být problematické při navazování vztahů,“ poznamenala.

Nejedná se ale jen o komplikace psychické, ale také o zásah do zdravotního stavu. „Ta nemoc sama o sobě může někdy zasahovat do hormonální rovnováhy, a naopak také ženské pohlavní hormony někdy ovlivňují průběh epilepsie. Léky, které musí tyto mladé dívky a ženy užívat, mohou představovat určité riziko pro těhotenství a vyvíjející se plod. Cílem nás neurologů je volit takové léky, které budou jednak kontrolovat epileptické záchvaty, ale zároveň budou co nejméně ohrožovat vývoj budoucích potomků,“ prohlásila lékařka Zárubová.

S epilepsií žije na světě 50 milionů lidí. K Mezinárodnímu dni epilepsie proto běžel projekt Padesát milionů kroků pro lidi s epilepsií. Lidé mohli do aplikace nahrát kroky, které za den ušli, a tím podpořit povědomí o epilepsii. Podle Zárubové účastníci dali dohromady přes 90 milionů kroků.

Spolek EpiStop je platformou pro setkávání, spolupráci a aktivní zapojení všech skupin a osob, které mají vztah k epilepsii. Tématu žen a epilepsie se věnuje dlouhodobě. Podporuje shromažďování dat v mezinárodní databázi EURAP, která sleduje rizika a případné komplikace spojené s užíváním protizáchvatové medikace a s epilepsií. Získaná data podle organizace umožní omezit nebezpečnou léčbu a poskytnout ženám s epilepsií co nejpřesnější informace o rizicích těhotenství s epilepsií.