Ekumenická porota ocenila ve Varech dva filmy, zvítězila Lara

Ekumenická porota ocenila ve Varech dva filmy, zvítězila Lara
6. července 2019 Události Autor: Filip Breindl

Cenu Ekumenické poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech získal snímek Lara německého režiséra Jana-Oleho Gerstera. Podle porotců zachycuje problematiku lidských vztahů, ambicí a v přeneseném slova smyslu i hříchu. Zvláštní ocenění získal také slovenský film režiséra Marka Škopa s titulem Budiž světlo, který se věnuje tématu šíření strachu, nacionalismu a zabývá se i vlivem katolické církve na názory lidí.

"Nenaplněné ambice, pochybnosti o vlastní dokonalosti či nedokonalosti, posléze projektované do jediného dítěte, jsou zdrojem všech těch neutěšených vztahů. Novinář a teolog Petr Vaďura velmi výstižně pojmenoval ten film, že jde o zhuštěnou definici hříchu, onoho svinutí sama do sebe. Ten film o tom neuvěřitelně silně vypráví," vysvětluje člen poroty Martin Horálek, dramaturg náboženského vysílání České televize, volbu snímku Lara držitelem letošní ceny na karlovarském festivalu.

Zvláštní ocenění dostal slovenský film Budiž světlo. "Vypráví o tom, jak nebezpečné je zahrávat si se vzbuzováním lidského strachu, s nacionalismem a xenofobií, a jak nebezpečné to může být, když se to skryje pod pláštíkem víry nebo katolické církve," popisuje Horálek a dodává. "Pevně věřím, že tento film bude tak říkajíc povinnou četbou na mnoha biskupstvích a faráích, a to nejen v České republice. Bohužel totiž má zvláště v rámci římskokatolické církve ve středoebvropském prostoru opravdu co říci, je určitým mementem a my jsme na něj chtěli udělením zvláštního ocenění upozornit."

V ekumenické porotě zasedal spolu s kanadskou teoložkou Alydou Faberovou a australským ilustrátorem Peterem Sheehanem. "Shodli jsme se bohužel i na tom, že úroveň filmů v hlavní soutěži, pokud jde o jejich morální kvality nebo hodnoty, na které upozorňují, byla velmi rozdílná. Našly se filmy, které byly vyloženě slabé. Ty, mezi nimiž jsme se v užším kole rozhodovali pro udělení ocenění, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. I to něco signalizuje o tom, jaká současná kinematografie v tomto ohledu je," řekl Martin Horálek.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony