Ekolog Soták: Začínám být mírný optimista

Ekolog Soták: Začínám být mírný optimista
22. května 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Encyklikou Laudato si, kterou papež František napsal před 5ti lety a my si ji v tomto týdnu připomínáme, se inspiroval ekologický spolek se stejnojmenným názvem - Laudato si. V Dopoledním vysílání Proglasu činnost organizace představil její předseda Tomáš Soták.

Kromě provozování obchodu Bez obalu, který se nachází ve Frýdku Místku, sdružení vyvinulo aplikaci Palm Oil Scanner pro mobilní telefony, a podílí se na osvětě veřejnosti. „Naším cílem je vést a inspirovat lidi k ohleduplnosti k přírodě. Každý ekologický aktivista má jinou filozofii. Někteří povyšují přírodu nad člověka, což není slučitelné s naší vírou. Mnohdy se vyskytuje radikalismus, který se snažíme vyloučit. Klademe důraz tím, co papež v encyklice nazývá integrální ekologií. Ta bere v potaz i sociální a lidský rozměr,“ poznamenal ředitel Soták.  Podle jeho názoru si mladí lidé už osvojují zásady péče o přírodu, což vítá. Také současná koronavirová krize, která bezesporu měla velmi negativní dopad, jak na lidské životy či ekonomiku, z globálního pohledu však přinesla světu příležitost zastavit se, nadechnout a přemýšlet.  

Celý rozhovor si můžete poslechnout v záznamu Dopoledne s Proglasem s datem 22. května 2020, který je k dispozici i v podcastových aplikacích Spotify, Soundtier nebo Apple Podcasts.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony