Egypt má nový kostel zasvěcený 21 koptským mučedníkům

15. února 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

V Egyptské provincii Minya, nedaleko města Samalut, dnes slavnostně otevírají nově postavený kostel zasvěcený 21 koptským mučedníkům zabitým islámskými teroristy v Libyi v roce 2015. V chrámu by měla spočinout i těla těchto mučedníků, která byla nalezena minulý měsíc v masovém hrobu poblíž libyjského města Sirte.

Nový kostel se nachází v obci, ze které pochází 13 z 21 mučedníků, jejichž památku si dnes koptská církev připomíná. Alexandrijský patriarcha a papež Koptské pravoslavné církve Theodoros II. je za mučedníky prohlásil už týden po barbarském aktu stoupenců tzv. Islámského státu. Ti koptské křesťany unesli v lednu 2015, 15 února pak islamistické internetové portály zveřejnily záznam zachycující jejich zabití. „Video z vraždy mučedníků bylo postaveno jako hrůzná scéna s úmyslem šířit strach a hrůzu“ reagoval krátce po zveřejnění obrazového záznamu biskup koptských katolíků v Gíze Antonios Aziz Mina, který také připomněl, že "v tomto ďábelském výrobku" jeden z mučedníků v okamžiku barbarského vraždění řekl: "Pane Ježíši Kriste". "Ježíšovo jméno bylo posledním slovem, které se objevilo na jeho rtech. Jako s vášní prvních mučedníků, obrátil se k němu, který je měl doručit dále, a tak oslavoval své vítězství; Mučednictví ".

Chrám nedaleko města Samalut byl financován egyptským státem. Prostředky na budování kostelů po opakovaných útocích na kopty přislíbil prezident Abdel Fattah al-Sissi. Už v říjnu 2016 navštívil jeho stavbu během své návštěvy Egypta vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn.

Koptové v Egyptě žijí od doby, kdy mu vládl Řím a patří tak k nejstarším křesťanským komunitám na Blízkém východě. Tvoří asi desetinu z více než 90 milionů obyvatel Egypta. Stěžují si však na pronásledování ze strany většinových muslimů a na nedostatečnou ochranu od státu.

Islámští radikálové kopty viní z podpory sesazení někdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013 a v posledních měsících zesílili útoky proti nim. V prosinci 2016 přišlo při útoku islamistů na koptský klášter v Káhiře o život 28 osob. Začátkem loňského roku islámští radikálové na Sinajském poloostrově zavraždili řadu koptů a přinutili desítky rodin k útěku. O Květné neděli si útoky sebevražedných atentátníků na dva kostely - v Tantě a Alexandrii- vyžádaly 45 životů. Následně byl v zemi vyhlášen tříměsíční výjimečný stav, který byl pak opakovaně prodloužen, naposledy před měsícem - 13. ledna. Další z útoků na koptské křesťany přišel 17. května loňského roku, radikálové při něm přepadli autobus s poutníky do kláštera svatého Samuela. Zabili 28 lidí a dalších 22 zranili. V říjnu pak útočník v Káhiře ubodal kněze koptské církve a dalšího duchovního zranil.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony