Dominik Duka: Evropě chybí prorodinná politika

29. března 2014 Události Autor: Petr Pospíšil

V Praze proběhl 14. ročník Pochodu pro život, aby znovu upozornil na práva dětí, které se nenarodily kvůli uměle ukončeným těhotenství. Akci podpořil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Odpolední akci zahájila bohoslužba v kostele sv. Jiljí, kterou celebroval pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Radiu Proglas řekl, že takové setkání může být nejen apelem na společnost, ale také přispívá k upevnění samotných křesťanských rodin. Český primas upozornil také na to, že Evropě chybí prorodinná politika: „My hovoříme stále o tom, že bychom měli jaksi podpořit rodinu. Na druhou stranu bychom si ale měli uvědomit, že nikdy to nebyla společnost, kdo zachraňoval rodinu, ale byla to rodina, kdo zachraňoval společnost. Jistě že tady je i to zaměření na ochranu počatého života. Sami si uvědomujeme nedotknutelnost lidského života a pro některé by to mohlo být možná v naší společnosti určitou výzvou k tomu, abychom se zamýšleli vůbec nad otázkou porodnost, protože to má i rozměr ekonomický.“

Prezident pořádajícího Hnutí pro život Radim Ucháč Proglasu řekl, že organizátoři nechtějí moralizovat, ale především nabídnout pomoc těhotným ženám v obtížné životní situaci. Děje se tak například prostřednictvím projektu Adopce maminek.

Pochodu Prahou se zúčastnilo asi dva a půl tisíce lidí, podobně jako loni. Viceprezidentka pořádajícího Hnutí pro život Zdeňka Rybová proglasu popsala, jak na pochod reagovali kolemjdoucí, či zahraniční turisté: „Pochod pro život je pokojnou manifestací vedenou průvodem s vlajkami, balónky, transparenty a kříži, které mají symbolizovat solidaritu s těmi bezbrannými zabitými počatými dětmi. V tuto chvíli máme reakce od kolemjdoucí například ve formě: Toto bude asi večer ve zprávách, nevíme přesně o co se jedná, takže máme možnost s těmi lidmi hovořit, když zaslechneme takovou poznámku. Pak je tady samozřejmě spousta okolo stojících a průvod si fotících lidí z řad České republiky i z řad turistu, takže jsme v tuto chvíli vlastně centrem pozornosti v centru hlavního města Prahy“, zhodnotila situaci Rybová.

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony