Domácí hospic Cesta domů přivítal své podporovatele

Domácí hospic Cesta domů přivítal své podporovatele
15. září 2020 Události Autor: Jana Kuklová

Pro své podporovatele a dárce dnes uspořádal domácí hospic Cesta domů den otevřených dveří. Svým  příznivcům na něm představil jak svoji činnost, tak i nové sídlo v pražské Michli. Do něj se hospic Cesta domů přestěhoval loni v létě. 

Kromě zázemí se v nové budově nachází také čtyři odlehčovací lůžka pro klienty domácího hospice a také vzdělávací centrum seznamující veřejnost s problematikou paliativní péče. Cesta domů dříve sídlila v centru Prahy kousek od Flóry. "Byli jsme v krásných prostorách. Problém ale byl, že jsme měli tři místnosti pro čtyřicet zaměstnanců.Kromě stísněnosti jsme se tak potýkali také s tím, že nám kvůli nevyhovujícímu místu unikala spousta příležitostí a projektů, do kterých jsme se tak nemohli pustit,” objasňuje důvody k přestěhování ředitelka Cesty domů Rut Šormová a dodává: "Před sedmi lety jsme ale z pozůstalosti získali několik desítek milionů korun s tím, že dárce si přál, abychom z těchto peněz vybudovali paliativní centrum. Díky těmto financím se nám tak podařilo koupit a dostavět objekt v Michli, do kterého jsme se mohli v loňském létě přestěhovat.”

V nově vybudovaném vzdělávacím centru se tak nyní může veřejnost seznamovat s problematikou paliativní péče. Hlavní činností mobilního hospice je však doprovázení umírajících a podpora jejich blízkých. "Nedílnou součástí naší práce je naprostý respekt k pacientově autonomii. Když mluvím se svými kolegy lékaři z nemocnic, tak si uvědomuji, jak moc ve srovnání s nimi dáme na přání našich klientů. Takže když mně pacient například řekne, že nechce, abych mu dala lék na bolest, tak já mu vyjdu vstříc a nepředepíšu mu jej. V nemocnici to ale takto nefunguje, protože tam není prostor pro podobné diskuze,” vysvětluje rozdíl mezi přístupem hospicových a nemocničních lékařů primářka Cesty domů Irena Závadová.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony