Do Teologického konviktu potřetí míří P. Josef Novotný, teď jako spirituál

Do Teologického konviktu potřetí míří P. Josef Novotný, teď jako spirituál
16. srpna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Čeští a moravští biskupové určili patera Josefa Novotného novým spirituálem Teologického konviktu Olomouc. To je nultý ročník pro přijaté zájemce o kněžství z diecézí celé republiky, přípravka před vstupem do semináře.

P. Novotný odchází z brněnské farnosti u svatého Augustina, kde sloužil šest let. Je nejstarší ze čtyř sourozenců, narodil se a vyrůstal ve Žďáru nad Sázavou. Před příchodem do farnosti s kostelem v brněnské Masarykově čtvrti působil ve městě tři roky jako spirituál chlapeckého domova Petrinum. Jáhenskou službu před tím strávil jako prefekt v olomouckém Teologickém konviktu, který sám absolvoval před nástupem do semináře. Představuje tzv. pozdní povolání, vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Karlovy Univerzity a pracoval v bance jako specialita řízení tržních rizik. Teologii studoval jak v Olomouci, tak v Římě na Lateránské univerzitě. 

Díky přímým přenosům celebroval v našem vysílání na 150 bohoslužeb. "Přiznám se, že když jsem se dozvěděl, že nastoupím ke svatému Augustinovi, tak jsem byl moc rád, že budu v tak živé farnosti, ale zároveň jsem měl i obavu a to ze tří věcí: že bude potřeba opravit věž a já se stavařinou neměl žádné zkušenosti, že budu muset učit na církevní základní škole, protože ani s učením jsem neměl skoro žádné zkušenosti, a že mé mše budou pravidelně na Proglasu, což znamenalo, že je uslyší lidé v celé republice a já se budu muset více snažit při přípravě kázání. Pak se naštěstí ukázalo, že bohoslužby tak často na Proglasu nejsou a pak už mi to ani nepřišlo," přiznal Josef Novotný. Na Proglasu ho budeme slýchat i nadále a to při Večerních chválách, které se chodí modlit jednou měsíčně studenti konviktu se svým spirituálem do olomouckého studia.

"Předpokládám, a na to se i těším, že bych měl mít i víc volného času a mohl bych se věnovat více vztahům, na které jsem díky dosavadnímu vytížení ve farnosti i na cyrilometodějské škole neměl tolik času. Mám ovšem i obavy, abych klukům skutečně pomáhal rozlišit jejich povolání, abych neudělal víc škody než užitku. A vzhledem k tomu, že je to dosti specifické prostředí, tak abych neztratil kontakt s realitou," svěřil nám P. Josef Novotný, který má být studentům konviktu k dispozici kromě prázdnin neustále. 

Ke svatému Augustinovi do Brna nastupuje jeho předchůdce z konviktu pater Petr Vrbacký,  při bohoslužbách vysílaných z tohoto kostela proto nově budete slýchávat jeho.