Do postních kasiček mohou lidé v olomoucké arcidiecézi vhodit i tip na pomoc potřebným

14. února 2018 Události, Postní doba Autor: Petr Pospíšil

Téměř 26 tisíc postních kasiček je letos k dispozici věřícím v olomoucké arcidiecézi. Lidé do nich budou přispívat na věci potřebných za to, co si sami v příštích dnech odepřou. Sami také mohou navrhnout, komu by měla almužna pomoci.

Postní almužna loni pomohla například lidem, kteří se náhle ocitli v nouzi či chudobě. Olomoucká arcidiecézní charita loni tímto způsobem vybrala 2.251.000 korun. „Podpořili jsme třeba středoškoláka, jemuž zemřela pěstounka a musel se náhle vypořádat s opatřením základních potřeb, například se zaplacením jídla a nájmu,“ sděluje za Charitu Přerov pastorační asistentka Emílie Šmídová. Ta za almužnu nakupuje i školní pomůcky pro děti z chudých rodin. Loni tak výbava do školy putovala třeba k pěti dětem, jejichž maminka na ně zůstala sama. „Paní dělá, co může, ale postarat se o pět dětí je velmi náročné. Zvlášť, když chodí všechny ještě do školy,“ dodává charitní pracovnice.

První postní krabičky si lidé mohli v kostelích a farnostech vyzvednout dnes, na Popeleční středu. „Konkrétní lidi, kterým bude pomoženo, v tuto chvílí nevíme. Kromě toho, že lidé do té postní krabičky, kterou si vyzvednou v kostelích nebo ve farnostech, dávají příspěvek za to, co si odřeknou, tak tam mohou třeba vložit tip na někoho, komu je potřeba pomoci, kdo se ocitl v nouzi. Další tipy dávají charitě kněží, takže se teprve uvidí, co se charita dozví“, řekla Proglasu Karolína Opatřilová z olomoucké charity.

"Peníze vhozené do postní kasičky by měly být především za to, co jsme si sami pro sebe odepřeli, ať už je to kouření, sladkosti - cokoliv, co máme rádi a za co utrácíme peníze. Postní almužna má mít především duchovní a formační rozměr a z tohoto snažení má na konci vzniknout nějaké viditelné dobro," uvedl ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.

 

Postní krabičky lidé odevzdají ve svých farnostech o Květné neděli 25. března 2018, v některých obcích až po Velikonocích.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony