Děti pomohou s vyhlášením nejlepší knihy  

Děti pomohou s vyhlášením nejlepší knihy
17. ledna 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

Národní pedagogické muzeum a knihovna J.A. Komenského vyhlašuje 29. ročník Ceny za literaturu pro děti a mládež na podporu čtenářské gramotnosti. Cena upozorňuje pedagogickou a ostatní veřejnost na nové tituly v této oblasti literatury a zároveň odráží čtenářské preference dětí. Ty mohou hlasovat pro svoji oblíbenou knihu v anketě, která potrvá do konce února.

Cílem ankety o nejoblíbenější knihu je zjistit, co děti skutečně rády čtou. Vedoucí pedagogické knihovny J. A. Komenského Edita Vaníčková Proglasu řekla, že jejich názor je pro porotu ceny „Suk – čteme všichni“ velmi důležitý.

Věk dětí, které se do ankety zapojí, porota neomezuje. „Svým hlasem může přispět každý do osmnácti let. Zajímá nás také preference starších dětí a teenegerů,“ doplnila Vaníčková.

V minulosti platilo v anketě pravidlo, že je možné hlasovat pouze pro knihy z daného roku. „Letos jsme přišli s výraznou změnou. S organizátory jsme se shodli, že nás zajímá cesta dětské knižní preference v čase. Proto jsme zrušili i toto poslední omezení. Děti mohou hlasovat pro jakoukoliv knihu. Může jít o beletrii nebo naučnou literaturu. Zároveň je možné hlasovat pro knihu překladovou nebo od českého autora. Jedinou podmínkou tedy zůstává, že děti vybrané dílo v uplynulém roce přečetly,“ vysvětluje vedoucí knihovny.

Existují dva různé způsoby hlasování, uzavřela za vyhlašovatele ankety Edita Vaníčková: „Je možné vyplnit elektronický formulář na webu či na facebooku pedagogické knihovny, anebo odeslat hlasovací lístek korespondenčně. Tento lístek je ke stažení taktéž na webových stránkách knihovny.“