Den rodin a jeho očekávané události

Den rodin a jeho očekávané události
15. května 2019 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí ve středu 15. května 2019.

Papež František osloví věřící při pravidelné generální audienci, která se opět uskuteční na svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

V Lucemburku bude unijní soud jednat o žalobě, kterou kvůli migračním kvótám podala Evropská komise na Česko, Polsko a Maďarsko.

Představitelé Francie a Nového Zélandu v reakci na nedávné atentáty v Christchurchi na dnešek svolali schůzku, na které budou politici a odborníci hledat způsoby, jak zabránit organizování a podporování teroristických útoků na sociálních sítích. Kromě politiků včetně novozélandské premiérky Jacindy Ardernové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by měli na pařížské jednání dorazit také zástupci velkých internetových společností, například Facebooku a Googlu.

Zasvěcené panny, protestantské děkanky, farářky žijící v celibátu i řeholní sestry z různých zemí a denominací se dnes sejdou na ekumenickém setkání s názvem Kaire. Německé protestantské centrum Kreuzbergbaude přivítá i československou skupinku, kterou doprovází boromejka Angelika Pintířová.

Ode dneška platí cenový strop pro přeshraniční hovory v rámci Evropské unie. Volání do zemí EU bude stát maximálně 19 centů za minutu, v přepočtu necelých pět korun, textové zprávy šest centů, což v přepočtu je kolem 1,50 Kč. Předpis schválil Evropský parlament loni v listopadu.

V rámci Mezinárodního dne rodiny se v některých Centrech pro rodinu se při této příležitostech konají dny otevřených dveří, které umožní návštěvníkům nejen prohlédnout prostory, ale nahlédnout i do probíhajících programů. V hodonínské pobočce dokonce proběhne malé detektivní pátrání.  Od 17.  hodiny se bude konat i přednáška Moniky Gasnárkové a vedoucí miniškolky Mateřídouška Renaty Herodesové, při které  pomohou najít rodičům odpověď na otázku, zda je jejich dítě zralé na kolektivní péči.

V Česku se uskuteční 23. ročník sbírky Český den proti rakovině s tématem rakoviny plic.

Koná se i  Den linky 155. Zdravotníci pražské, brněnské, ústecké a dalších středisek záchranných služeb představí návštěvníkům současnou techniku včetně sanitních vozidel a speciálů i postupy pro správné poskytnutí první pomoci. Mnohde bude k prohlédnutí i dispečerský pult zdravotnického operačního střediska.

V Národním divadle se bude konat poslední rozloučení s hercem Václavem Postráneckým, který zemřel 7. května ve věku 75 let.

V předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého v Praze začnou slavnosti NAVALIS.  Svatojánské procesí, bohoslužba ve svatovítské katedrále, koncert i ohňostroj bude součástí tohoto festivalu, který vychází z dávné tradice barokních slavností.

V Brně končí dvoudenní Fórum rodinné politiky s podtitulem Budoucnost české rodiny.
A naopak začíná mezinárodní Tmavomodrý festival nejen pro nevidomé a slabozraké děti a mládež.

Lidé působící v duchovní službě v nemocnicích, armádě, věznicích nebo policii se sejdou v Olomouci při prvním ročníku konference „Mezioborové dialogy kaplanské služby“, který se uskuteční ve Vojenské nemocnici na Klášterním Hradisku a téma zní „Vztah psychologie a spirituality“. 

Končí lhůta pro podávání nabídek na pronájem kostela svaté Rodiny v areálu bývalého kláštera v Havlíčkově Brodě. Následovat bude aukce. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) chce kostel pronajmout na období do konce roku 2026, za roční nájem chce nejméně 22.000 korun.

Píseň písní v rámci cyklu Letnice umělců 2019 uvedou posluchači Konzervatoře Plzeň v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony