Den Evropy 2022 a jeho očekávané události

Den Evropy 2022 a jeho očekávané události
9. května 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v pondělí 9. května. Proglas a sesterské stanice z celého kontinentu si připomínají Den evropských křesťanských rádií.

Zastoupení Evropské komise v Česku pořádá oslavy Dne Evropy, a to ve znamení 18 let od vstupu naší země do Evropské unie a nadcházejícího českého předsednictví v radě EU. Zaměří se na na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi.  

Desítky akcí  nabídne 14. ročník celostátního Týdne pro rodinu. Začíná dnes s mottem „Rodina – tým pro život“. 

Úřad práce dnes zveřejní údaje o vývoji nezaměstnanosti v dubnu. Podle odhadů ekonomů nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,2 procenta z březnových 3,4 procenta. Důvodem je především pokračující obnovování sezonních prací. Válka na Ukrajině a příliv uprchlíků má podle nich na počty nezaměstnaných zatím minimální vliv.

Pražští radní dnes projednají odebrání čestného občanství sovětskému maršálovi Ivanu Stěpanoviči Koněvovi. Důvodem jsou některé problematické okamžiky jeho života jako například bombardování Mladé Boleslavi po válce či podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956. Vyplývá to z dokumentu, který dnes radním k projednání předloží primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pokud záměr schválí, musí ho ještě projednat městští zastupitelé.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě přednese u příležitosti 77. výročí porážky nacistického Německa projev, který bude ve světě ostře sledován s ohledem na další vývoj války na Ukrajině. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov minulý týden popřel, že by se prezident chystal 9. května vyhlásit Ukrajině oficiálně válku. Zároveň popřel, že v tento den Rusko vyhlásí všeobecnou mobilizaci.

Na Filipínách začaly volby, které rozhodnou o nástupci autoritářského prezidenta Rodriga Duterteho kritizovaného mimo jiné za brutální protidrogovou kampaň. Jejich favoritem je syn někdejšího diktátora Ferdinand Marcos mladší, po jehož boku kandiduje na viceprezidentku Duterteho dcera Sara. Druhá ve volbách hlavy státu nejspíš skončí nynější viceprezidentka a bojovnice za lidská práva Leni Robredová. Volební místnosti, v nichž Filipínci rozhodují i o nových poslancích a polovině senátorů.

Do Ostravy se po více než 70 letech vrátí chanukový svícen, který býval součástí vybavení už neexistující hlavní synagogy ve městě. Zachránili ho z trosek svatyně vypálené na příkaz nacistů v červnu 1939, uschovali a po válce odvezli do Izraele a pak do Spojených států. Svícen bude ve sbírkách Ostravského muzea. 

 

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro flétnu a basso continuo G dur - Allegro ma non troppo; Autor: Richter František Xaver; Sóla: Válek Jiří - flétna, Knoblochová Monika - cembalo, Nouzovský Petr - violoncello
02:00Za 5 pět
02:46Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Varhanní hudba
05:30Písničky pro sváteční...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony