Dejme najevo svou víru v blížícím se sčítání lidu, vyzývají biskupové

Dejme najevo svou víru v blížícím se sčítání lidu, vyzývají biskupové
16. března 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Výzvu ke sčítání lidu, které začne příští sobotu 27. března a potrvá v elektronické podobě do 9. dubna, dnes adresovali všem věřícím biskupové Čech a Moravy. Upozorňují, že stejně jako při posledním sčítání, které proběhlo před deseti lety, bude i letošní formulář obsahovat dobrovolnou kolonku B10, která se ptá na víru.

Proč by se věřící měli přihlásit k církvi, vysvětlila mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová. „V současnosti je v naší republice pokřtěno asi 4,5 milionu obyvatel, což je v přepočtu asi 43 % obyvatelstva.“ Nicméně výsledky předchozího sčítání obyvatelstva ukázaly jiné hodnoty. Bylo to proto, že kolonka tázající se na víru je zařazena mezi dobrovolné. „Svoji víru v minulosti neuvedla asi polovina respondentů. Proto biskupové vyzývají věřící, aby se nebáli, a aby se k církvi a ke svému náboženskému přesvědčení přihlásili. Abychom tak společně dali najevo, že jsme katolíci. Pak náš hlas bude ve společnosti víc slyšet a společnost tak bude moci s námi počítat,“ vysvětluje Monika Klimentová důvody, proč bychom dobrovolné políčko měli vyplnit.

Celá výzva je zveřejněná na webu cirkev.cz, kde si ji můžete přečíst. Monika Klimentová ještě vysvětlila, jak přesně se v elektronickém formuláři můžete ke své víře přihlásit. „Pokud budete chtít uvést svoji víru a církev, ke které patříte, je potřeba zaškrtnout políčko B10, tedy věřící. To znamená, že se hlásíte k církvi, tedy náboženské společnosti. A dále pak pod tím uvést do kolonek název – tedy buď Církev římskokatolická, nebo Církev řeckokatolická,“ vysvětlila krok za krokem způsob vyplnění dotazu na víru Monika Klimentová, mluvčí České biskupské konference.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony