Dan Drápal: Nevíme, proč chtějí Iráčané z Okrouhlíku odejít ze země

2. dubna 2016 Události Autor: Filip Breindl

Vyjádření k ohlášenému odchodu části iráckých křesťanů z Česka a k pozastavení programu jejich přesídlování ze strany ministerstva vnitra zveřejnil na internetu duchovní Dan Drápal z nadačního fondu Generace 21.

Napsal, že v případě brněnské rodiny je motivem k návratu do Iráku stesk starých rodičů po vlasti. "Dokážu si představit, že rozhodování střední generace nebylo vůbec jednoduché. Na jedné straně snaha vyhovět rodičům, na druhé straně úvahy o budoucnosti vlastních dětí. Shodou okolností jsem cestoval z Erbílu právě s těmito lidmi a jejich děti mi docela přirostly k srdci, které se mi svírá, když pomyslím, do čeho se vracejí. Osobně bych v jejich situaci dal přednost úvahám o budoucnosti vlastních dětí a dal bych jí přednost před snahou vyhovět rodičům. Nicméně jsou to svobodní lidé, kteří sami nesou zodpovědnost za své rozhodnutí. Je mi to líto, ale na druhé straně je chápu a nikdy nebyl důvod podezírat je z nějakých postranních úmyslů nebo nevděčnosti jako Generaci 21, tak České republice obecně," napsal k tomu Dan Drápal.

U skupiny, která dosud žila v rekreačním zařízení Okrouhlík u Jihlavy, se podle něj organizace skutečné důvody nedozvěděla. Domnívá se, že za problémy jsou nesplnitelné sliby někoho zvenčí. Proglasu Dan Drápal řekl, že Iráčanům bylo vysvětleno, jaké následky může jejich rozhodnutí mít pro celý projekt i pro ně s mizivými šancemi dostat azyl v jiné zemi Evropské unie. "Musím dodat, že jakékoli apely na to, že svým krokem mohou ohrozit celý projekt a znemožnit dalším čekajícím Iráčanům jejich přílet, nebo apely na to, že část české společnosti si jejich postup vyloží jako onu „migrační turistiku“, o které se již mluví, byly naprosto marné. Bylo nám rovněž naprosto zřejmé, že někdo je popuzuje proti Generaci 21 a slibuje jim nesplnitelné, zřejmě ve snaze náš projekt potopit," popsal Dan Drápal po setkání se skupinou běženců na Okrouhlíku. Proglasu odpověděl na otázku, co současná situace znamená pro další křesťanské běžence v kurdském Erbílu: "Doufáme, že se to pouze zdrží. Docela chápeme postoj ministerstva vnitra. Předpokládáme, že ministerstvo teď asi bude čekat, jak se to vyvine s ostatními Iráčany. Mám naději, že pokud se u všech ostatních integrace podaří, snad není ještě vše ztraceno, ale to v tuto chvíli nikdo neví.  Je mi líto těch lidí, kteří už jsou tady a měl jim přijet někdo z příbuzných. Bude-li to jen trochu možné, pokusíme se, aby se sem tito lidé dostali v nějakém malém počtu, to ale budeme muset teprve řešit," poznamenal Dan Drápal.