Čtením jmen vzpomenou na popravené, přidají se k moskevským kolegům

Čtením jmen vzpomenou na popravené, přidají se k moskevským kolegům

U památníku obětem komunismu na pražském Újezdě si dnes v podvečer lidé připomenou památku Čechů popravených v Sovětském svazu. Účastníci setkání při ní přečtou jména 80 lidí, které sovětské úřady nechaly popravit 28. září 1938 v ukrajinském Žytomyru.

Osmasedmdesát z nich mělo české kořeny a tajná služba NKVD je označila za příslušníky "české vojensko-povstalecké špionážní organizace". „Jednalo se o největší masovou vraždu Čechů v dějinách Sovětského svazu,“ vysvětluje Proglasu předseda sdružení Gulag Štěpán Černoušek. Sdružení Gulag pořádá akci současně s festivalem současné ruské kultury Kulturus. Setkání se zúčastní i dcera a vnučka jednoho z popravených.

Jména popravených Sovětským režimem se dnes celý den čtou i v Moskvě, vysvětluje Černoušek: „Dnešní setkání je součástí velké akce nazvané Navrácení jmen, se kterou začali kolegové z moskevského sdružení Memorial před 11 lety v Moskvě. Od rána se zde před sídlem ruské tajné služby čtou jména lidí popravených především během velkého teroru (1937-1938 v Sovětském svazu). Jedná se o desítky tisíc lidí a za těch deset let se přečetlo asi 20 tisíc jmen. Postupně se k této akci sdružení Memorial přidala i některé další města v Rusku a později také některá zahraniční města, například Varšava, Londýn nebo Washington. My jsme se přidali minulý rok,“ říká Štěpán Černoušek.

Moskevské úřady letošní vzpomínku na oběti komunistického režimu málem zakázaly. „Tradičně se akce v Moskvě koná na Ljublanském náměstí, což je místo, kde sídlí ruská tajná služba. Nachází se zde také památník obětem politických represí, který zde byl postaven 1991, kdy sem byl převezen kámen ze Soloveckých ostrovů, kde byl už ve dvacátých letech první tábor gulagů. Je to tedy velmi symbolické místo,“ vysvětluje Černoušek a dodává: „Letos se kolegové z Memorialu setkali s jistými obtížemi, kdy moskevská radnice setkání zakázala, údajně z důvodů bezpečnosti. Tlačila na členy sdružení, aby setkání přesunula na konec města. Proti tomu se však zvedla vlna odporů, moskevská radnice setkání povolila a dnes tam probíhá čtení jmen od rána do večera,“ uzavírá Štěpán Černoušek.