Člověk v tísni nadále pomáhá na Ukrajině

Člověk v tísni nadále pomáhá na Ukrajině
28. ledna 2014 Události Autor: Mariana Ambrožová

Půl milionu korun uvolnila česká humanitární organizace Člověk v tísni ze svého fondu Klubu přátel. Peníze budou směřovat na financování lékařské nebo právní pomoci obětem nepokojů na Ukrajině a podpořit mají i rozvoj ukrajinské občanské společnosti i tamních nevládních organizací.

Ukrajince, kteří přes dva měsíce při demonstracích požadují proevropské směřování své země, i nadále podporuje česká humanitární organizace Člověk v tísni. Podpora má směřovat obětem násilí, perzekucí a pronásledování i jejich rodinám, uvedl to Rostislav Valvoda z Centra pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni. „Dva měsíce byly demonstrace mírové a klidné. Lidé tam stáli i v obrovském mrazu, v mínus deseti nebo patnácti stupních. Násilný obrat přišel v situaci, kdy se pořádkové síly několikrát pokusily oficiální pokojné demonstrace rozehnat. Je samozřejmé, že ve chvíli, kdy se začne do demonstrantů střílet, tak to vyvolá reakci,“ uvedl Valvoda k radikalizování části demonstrujících.
Opozice na Ukrajině dnes dosáhla splnění některých svých požadavků – tamní parlament na svém mimořádném zasedání zrušil devět nedávno přijatých zákonů namířených proti protestujícím a premiér Mykola Azarov nabídl svoji rezignaci. Účastníci více než dva měsíce trvajících protestů, ale požadují také demisi prezidenta Viktora Janukovyče a proevropské směřování své země.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony