Církve a kraje hledají systém dlouhodobé spolupráce

16. ledna 2015 Události Autor: Filip Breindl

Vedení krajů se s představiteli náboženských společností v České republice domluvilo na spolupráci v oblasti sociálních služeb a využívání evropských fondů a grantů. Vyplynulo to z brněnské schůzky hejtmanů s představiteli České biskupské konference, a Ekumenické rady církví. Zmíněná témata mají rozpracovat expertní skupiny a další setkání na této úrovni proběhne v polovině roku.

"Bereme to tak, že kraje i jednotlivé církve a náboženské společnosti mají zájem o spolupráci zejména ve veřejných službách, službě veřejnosti, která bývá hrazena z veřejných zdrojů. Jde nám o to, abychom tady nastavili dlouhodobější model," uvedl předseda Asociace krajů, jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Poukázal na skutečnost, že sociální služby přešly od nového roku z působnosti ministerstva práce a sociálních věcí právě pod kraje. Příkladem spolupráce může být podle Haška krajská podpora zavádění charitní služby domácí hospicové péče.

O své vstřícnosti k dalším jednáním a rozvinutí spolupráce s kraji ujistili předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka i předseda Ekumenické rady církví v ČR Daniel Fajfr. "Nežijeme jedno volební období nebo jedno období biskupa či opata, ale víme, že teprve dlouhodobý program a dlouhodobé úsilí přináší ovoce," komentoval kardinál Duka deklarovaný záměr vytvořit trvalý model spolupráce nezávislý na změně krajské reprezentace.

Podle účastníků jednání v brněnské vile Stiassny se nehovořilo o majetkovém vypořádání státu s církvemi a náboženskými společnostmi, i když Hašek v minulosti prohlašoval, že právě tato skutečnost a změna ekonomického postavení církví ho vede k iniciování podobných schůzek. "Upozornili jsme pouze, že v oblasti vydávání majetku nejsou kraje podle zákona povinnými osobami. To je potřeba řešit na celostátní úrovni," řekl jihomoravský hejtman po večerní brněnské schůzce.

 

 

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony