Církev před masopustními karnevaly: bavte se, ale neurážejte

1. února 2008 Události Autor: Filip Breindl

Masopustní veselí má své místo v kalendáři, pokud se nestává samoúčelnou zábavou a neuráží druhé, míní církevní představitelé v Brazílii či Německu, kde masopustní průvody patří k největším.

Před masopustním víkendem v řadě zemí začal tradiční karneval. Soud v brazilském Riu, kde se koná ten nejznámější za účasti stovek tisíc návštěvníků, zakázal alegorický vůz s figurínami, které měly představovat oběti holokaustu. Záměr pobouřil místní židovskou komunitu. Podobně v minulosti bránila znevažování svých symbolů i katolická církev, a to v případech živých obrazů Krista jako žebráka a Panny Marie.
Masopustní karnevaly mají dlouhou tradici také v západní části Německa. Zde se letos diskutuje o tom, zda je přípustný kostým papeže či řeholníků. Zastánci argumentují oblibou Svatého otce, jejich krajana, oponenti se obávají znevážení v průběhu bujarého reje. Církev jednoznačný zákaz nevyslovila, požádala jen o uměřenost. Kardinál Joachim Meisner, arcibiskup z Kolína nad Rýnem, kde se koná jeden z největších průvodů, pro účastníky karnevalu sloužil bohoslužbu, při které připomněl, že masopustní veselí souvisí s dalšími událostmi církevního roku, obdobím duchovní přípravy na velikonoce.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony