Chilští radikálové poškodili před návštěvou papeže čtyři kostely

13. ledna 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Tři dny před návštěvou papeže Františka v Chile se několik tamních katolických kostelů stalo terčem násilných akcí.

Útočníci v nich rozbíjeli okna, pokoušeli se zakládat požáry a na místě zanechali vzkazy požadující svobodu pro politické vězně a navrácení půdy domorodcům. Zprávy obsahovaly i výhružku pro hlavu katolické církve. Podobnou sérii útoků na kostely loni podnikli radikální indiáni.

Podle chilských médií v noci na dnešek útočníci poškodili čtyři kostely v různých čtvrtích metropole Santiaga. U jednoho z nich rozbili okno a vhodili dovnitř zápalnou lahev, požár se ovšem již v zárodku podařilo zlikvidovat hasičům. V dalším podomácku vyrobená výbušnina zničila dveře a rozbila několik oken.

"Svobodu všem politickým vězňům světa. Svobodné Wallmapu (území domorodců z kmene Mapuče), autonomii a odpor. Papeži Františku, příští bomby budou ve tvé sutaně," psalo se na jednom ze vzkazů nalezených v kostele.

Úřady žádného z útočníků zatím nedopadly, podezírají však radikální indiány, kteří již loni vypálili několik kostelů a podnikli útoky v oblasti Araucanía na jihu Chile, kde se nachází historické území, které patřilo jejich předkům a o něž se přou s vládou. Za politické vězně označují aktivisty zatčené kvůli žhářským útokům.

Papež do Chile dorazí v pondělí a poté odslouží tři mše, mimo jiné ve městě Temuco ležícím v oblasti obývané Mapuči, s jejichž zástupci se hodlá setkat. Chilské úřady v souvislosti s útoky vzkázaly radikálům, že tvrdě zakročí proti jakémukoli projevu násilí spojenému s papežovou návštěvou.

(Zdroj: ČTK)

NyníRanní zíváček
Píseň: The Elephant (2009); Interpret: Podhradská Mária; Album: Podhradská M.: Veselá angličtina pre deti 2
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Ranní magazín

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony