Cheb zvažuje koupi unikátní gotické chebské monstrance

26. února 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Město Cheb zvažuje, že od církve zakoupí gotickou chebskou monstranci. Unikátní bohatě zdobený artefakt se znakem města nabídla Chebu místní farnost za 2,3 milionu korun.

Vedení města nyní jedná se zastupiteli včetně opozičních, jestli umělecký předmět, svázaný s chebskou historií, koupit, řekl dnes místostarosta Michal Pospíšil.

"Chebská monstrance je něco výjimečného. Byla vyrobena v 15. století pro chrám sv. Mikuláše. Nese na sobě jasný chebský znak, což dokazuje, že byla vytvořena pro město, byť to byla církevní záležitost. Myslím, že každý hrdý patriot by to měl ctít," uvedl Pospíšil. Podle něj zvláště v chebském regionu, který si prošel po druhé světové válce mnoha změnami, by podobné předměty měly vytvářet kontinuitu historie města.

Stříbrný a pozlacený bohoslužebný předmět je zřejmě posledním dochovaným pozůstatkem středověkého chrámového pokladu. Farnost jej nabídla i Karlovarskému kraji a premonstrátům Strahovského kláštera. I ti o monstranci projevili zájem. Podle Pospíšila by ale monstrance měla zůstat v Chebu.

V případě zakoupení, o němž bude 15. března rozhodovat zastupitelstvo, by město mohlo vzácný předmět vystavit například v bývalém klášteře klarisek nebo na chebském hradě.

(Zdroj: ČTK)

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony