Charitní domov pro lidi bez domova v Plzni využije komerční ubytovnu

26. února 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Mrazivé počasí posledních dnů zvýšilo v Plzni zájem bezdomovců o přečkání noci v charitním Domově sv. Františka.

Ještě před začátkem mrazů lidé bez domova obsazovali všech 46 lůžek pro nocleh. Dalších více než 20 lidí přečkávalo pod střechou domova noc na takzvané teplé židli. Nyní ale zájem o noční azyl ještě vzrostl, a charita proto ode dneška poprvé využije pro desítku bezdomovců krátkodobé ubytování v komerční ubytovně, řekl dnes vedoucí domova Džemal Gërbani.

"Dokud nepřišly mrazy, přečkávalo u nás noc na teplé židli nad kapacitu domova tak 20 až 22 lidí, teď ale bylo už 33 zájemců o teplou židli, což je už na hraně našich možností," řekl. Charitní zařízení tak využije každoročního příspěvku města, které pravidelně od roku 2012 dává Domovu sv. Františka 50.000 korun právě na případné pokrytí nákladů za komerční ubytování přes nejsilnější mrazy. Pokud charita peníze nepoužije na ubytovnu, peníze může použít na nákup materiálu a pomůcek pro domov.

Podle Gërbaniho zkušeností se většinou zájem bezdomovců o přespání neprojeví ze dne na den. Mnozí přicházejí až tehdy, když mrazy kolem minus osmi stupňů trvají několik dní. Nyní zřejmě i s ohledem na předpověď očekávající další mrazivé dny zájem o nocleh skokově stoupl. "Máme už vytipovaných asi deset klientů, které bychom vzali na komerční ubytovnu, tu situaci jsme očekávali, takže jsme se na to předem připravili a ubytovnu jsme domlouvali už minulý týden," uvedl Gërbani. Loni podle něj i před několik mrazivých dní nebylo třeba komerční ubytovnu objednávat.

(Zdroj: ČTK)

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony