Charita se veřejnosti snaží přiblížit spiritualitu dušiček

Charita se veřejnosti snaží přiblížit spiritualitu dušiček
1. listopadu 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

„Dušičkové rozjímání“ včera zorganizovala Oblastní charita v Hradci Králové. Lidem se snažila přiblížit duchovní rozměr vzpomínky na zemřelé.

Akce každoročně probíhá v podvečer v centru města na labské náplavce a pod Pražským mostem. Návštěvníci si mohli vyslechnout básně a texty s hudebním doprovodem, zapálit za své blízké na břehu Labe svíčky nebo symbolicky pustit do nebe bílý balonek, případně si zakoupit dušičkové dekorace, které vyrobily děti.

„Jedna z věci, na které poukazujeme je, jakým způsobem společnost zachází s fenoménem smrti. Druhá věc, která s tím velmi úzce souvisí je, že si uvědomujeme, že s těmi lidmi, se kterými se pak setkáváme, tak vidíme, jak jsou pro ně důležité ty rituály a pokud je nemají, jak se jim těžko žije. A to byl takový impuls k tomu, uspořádat takové setkání a podotýkám ´zvědomit´ takovou nenáboženskou spiritualitu. Proto jsme také tady. Proto jsme u vody a nejsme v kostele. Otevřít to více lidem a říci: Vždyť je to tak jednoduché. A toto místo je velmi spirituální. Je tu voda, která je symbolem něčeho, že něco přináší, něco zas může odnést, dobrého i špatného“, řekla za organizátory Zdislava Čepelková. Podle jejích slov každým rokem narůstá počet účastníků.

Letos se Dušičkové rozjímaní konalo popáté.